لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۵۲

اژه‌ای دستور تشدید احضار و بازداشت شهروندان را صادر کرد


جلسه شورای عالی قوه قضائیه به ریاست غلامحسین محسنی اژه‌ای. آرشیو
جلسه شورای عالی قوه قضائیه به ریاست غلامحسین محسنی اژه‌ای. آرشیو

رئیس قوه قضائیه ایران دستوری دیگر برای برخورد با شهروندانی صادر کرد که به گفته او «حرف دروغ یا ادعای بدون سند منتشر» می‌کنند. او گفت این افراد باید «در کوتاه‌ترین زمان ممکن» احضار شوند.

غلامحسین محسنی اژه‌ای گفت در صورتی که سند و مدرکی برای اثبات گفته‌های فرد مزبور وجود نداشته باشد اما ابراز «تنبه» کند و «در صدد جبران» برآید، باید «مواجهه مقتضی» به عمل آید.

اژه‌ای در ادامه افزود اما چنانچه «ابراز تنبه و جبران خطا در رفتار او» مشاهده نشود، باید برای او به سرعت کیفرخواست صادر و پرونده‌اش به دادگاه ارسال شود.

تهدیدات رئیس قوه قضائیه جمهوری اسلامی در حالی است که برخی از خانواده‌های قربانیان اعتراضات اخیر همچون مادر کیان پیرفلک درحالیکه ابتدا جمهوری اسلامی را مسئول کشته شدن عزیزانشان دانسته‌اند، پس از دستگیری و بازجویی مجبور به پس گرفتن حرف‌های خود و سلب مسئولیت از دولت ایران شده‌اند.

از زمان اعتراضات دو ماه پیش، علاوه بر فشارهای مداوم بر خانواده‌های قربانیان، بیش از پنجاه خبرنگار و روزنامه‌نگار در ایران بازداشت شده‌اند.

علاوه بر فعالان رسانه‌ای، شماری از چهره‌های هنری و ورزشی در هفته‌های گذشته از احضار خود به مراجع قضایی به‌دلیل انتشار پیام یا عکس در حمایت از اعتراضات سراسری خبر داده‌اند.

XS
SM
MD
LG