لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۳۳

روحانی: سرمایه‌گذار خارجی باید بتواند راحت بیاید و برگردد


حسن روحانی در جمع «کارآفرینان و صادرکنندگان کالا» سخنرانی کرد.
حسن روحانی در جمع «کارآفرینان و صادرکنندگان کالا» سخنرانی کرد.

حسن روحانی می‌گوید که ایران باید نسبت به بازرگانان خارجی «مهمان‌پذیر» باشد. تنها دو روز پیش از سخنان رئیس جمهوری ایران، سیامک و باقر نمازی، دو شهروند ایرانی آمریکایی به ۱۰ سال زندان محکوم شده‌اند.

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران روز پنجشنبه ۲۹ مهر که در ایران روز ملی صادرات نام دارد در جمع «کارآفرینان و صادرکنندگان کالا» سخنرانی کرد و گفت که ما باید نسبت به بازرگان و سرمایه‌گذاری که می‌خواهد وارد شود میهمان پذیر باشیم. آنها باید بتوانند راحت بیایند و برگردند.

این درحالی است سخنان آقای روحانی واکنشی به حکم دستگاه قضایی ایران است که از سوی تندروها اداره می‌شود و به تازگی برای سیامک نمازی و باقر نمازی، پدر ۸۰ ساله‌اش به اتهام همکاری با دولت آمریکا، حکم ۱۰ سال زندان صادر کرده است.

هر دوی این شهروندان ایرانی آمریکایی در سال‌های گذشته در زمینه نزدیکی بیشتر ایران و آمریکا در حوزه‌های سیاسی و اقتصادی تلاش می‌کرده‌اند.

حسن روحانی می‌گوید که تمام تلاش دولت او در سه سال گذشته، در کنار مساله پرونده هسته‌ای، بر این مبنا بوده که موانع را از پیش پای تجار، کارآفرینان و صادرکنندگان کالا و خدمات، ورود سرمایه و روابط بانکی بردارد.

او همچنین اضافه می‌کند: «تلاش ما رفع ایران‌هراسی بوده است. دولت در این زمینه کار بزرگی انجام داده است.»

به گفته رئیس جمهوری ایران، «ایران با صدای بلند فریاد می‌زند مهربان‌تر از هستم که در دنیا معرفی می شوم. ایران با صدای بلند فریاد می‌زند من همزیستی مسالمت‌آمیز با منطقه و جهان را می‌خواهم.»

آقای روحانی برای رفع «ایران‌هراسی» خواستار «انسجام داخلی» شد و تاکید کرد صادرات با «دعوا» سازگار نیست.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG