لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۴۳

جوانفکر و مشایی، یاران نزدیک احمدی نژاد به زندان محکوم شدند


از راست، محمود احمدی نژاد، حمید بقایی، اسفندیار رحیم مشایی و علی اکبر جوانفکر
از راست، محمود احمدی نژاد، حمید بقایی، اسفندیار رحیم مشایی و علی اکبر جوانفکر

رئیس کل دادگستری استان تهران از محکومیت اسفندیار رحیم مشایی و علی اکبر جوانفکر از نزدیکان محمود احمدی نژاد خبر داد.

غلامحسین اسماعیلی روز چهارشنبه ۲۰ شهریور به خبرنگاران گفت که «اسفندیار رحیم مشایی» به اتهام «تبلیغ علیه نظام»، «اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم علیه امنیت ملی» و «توهین به مقامات قضایی»، روی هم رفته به شش سال و شش ماه زندان محکوم شده که پنج سال آن اجرا می شود.

به گفته او پرونده دیگری نیز در مورد اتهام های دیگر آقای رحیم مشایی در دستگاه قضایی در جریان است.

اسماعیلی همچنین گفت که «علی اکبر جوانفکر» نیز به اتهام اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم علیه امنیت ملی، به پنج سال و یک ماه زندان محکوم شده است.

رای دادگاه علیه این دو چهره سیاسی قابل تجدیدنظر است.

اسفندیار رحیم مشایی از افراد نزدیک به محمود احمدی نژاد در دوران شهرداری او در تهران و دو دوره ریاست جمهوری او بود. آقای مشایی در دوران ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد برای مدتی معاون رئیس جمهوری بود و پس از آن، ریاست دفتر رئیس جمهوری را تا سال ۹۱ بر عهده داشت.

علی اکبر جوانفکر، از نزدیکان محمود احمدی نژاد و مشاور رسانه ای او بود. آقای جوانفکر در دوران ریاست جمهوری آقای احمدی نژاد، مدیر عامل خبرگزاری ایرنا و مدیر موسسه مطبوعاتی ایرنا بود.

او در سال ۱۳۹۱ دوران مدیریت در روزنامه ایران، به دلیل انتشار یک ویژه نامه در مورد زنان، به شش ماه حبس تعزیری به اتهام نشر مطالب خلاف موازین اسلامی و شش ماه حبس تعزیری دیگر به اتهام انتشار مطالب خلاف عفت عمومی محکوم شده بود.

آقای جوانفکر که در مقابل مامورانی که برای بازداشت او رفته بودند، مقاومت کرده بود، طی حکم دیگری نیز به اتهام «تمرد در برابر مأموران قضایی» به سه ماه زندان محکوم شده بود.

محکومیت این دو تن در حالی است که پیشتر نیز محمد رضا رحیمی، معاون اول احمدی نژاد در دولت دهم، حمید بقایی، دیگر فرد نزدیک به احمدی نژاد و معاون اجرایی او در دولت دهم، و سعید مرتضوی، رئیس سازمان تامین اجتماعی در دولت دهم، به زندان محکوم شده بودند.

محمود احمدی نژاد طی ماههای اخیر بارها در نامه‌هایی به پرونده های قضایی علیه افراد نزدیک به خود اعتراض کرده و انتقادات تندی علیه دستگاه قضایی کرده بود، اما پیگیری قضایی پرونده های نزدیکان او ادامه یافت.

بازداشت چهره های سیاسی نزدیک به رئیس جمهوری پیشین ایران در حالی صورت گرفت که طی ماههای گذشته نهادهای اطلاعاتی آمریکا در گزارشی درگیری فزاینده میان جناح های سیاسی و سیاستمداران طیف های متفاوت در ایران را پیش بینی کرده بودند.

بر اساس این پیش بینی، آیت الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، همچنان با تغییرات در سیاست های جمهوری اسلامی به سمت اصلاح و میانه روی مخالفت خواهد کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG