لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۰۲

اسفندیار رحیم مشایی، معاون و رئیس دفتر احمدی نژاد در دولت، بازداشت شد


اسفندیار رحیم مشایی(راست) در کنار احمدی نژاد
اسفندیار رحیم مشایی(راست) در کنار احمدی نژاد

اسفندیار رحیم مشایی، رئیس دفتر محمود احمدی‌نژاد در دولت دهم و از نزدیکان او، در پی اظهار نظرهای تند علیه دستگاه قضایی جمهوری اسلامی، دستگیر شد.

به گزارش سایت دولت بهار که اخبار محمود احمدی نژاد و نزدیکان او را منتشر می‌کند، آقای مشایی روز شنبه ۲۶ اسفند در منزل حمید بقایی معاون دیگر آقای احمدی نژاد دستگیر شد.

پایگاه اطلاع رسانی دادسرای عمومی و انقلاب تهران نیز تایید کرد که بازداشت آقای مشایی بنا به دستور قضایی بازپرس دادسرای عمومی تهران و «به منظور تحقیقات» صورت گرفته است.

«برخوردها با نزدیکان آقای احمدی نژاد در حالیست که «جامعه اطلاعاتی آمریکا» در هفته‌های اخیر پیش‌بینی کرد که درگیری‌های فزاینده میان سیاستمداران میانه‌رو و تندرو در ایران افزایش یابد.

بر اساس این گزارش، آیت الله خامنه‌ای که به تندروهای درون حکومت نزدیکتر است، با مشکلات تندرستی روبرو بوده است.

نهادهای اطلاعاتی آمریکا پیش بینی کردند که او با گشایش‌های اجتماعی سیاسی مخالفت خواهد کرد.

چند روز پیش از بازداشت آقای مشایی، حکم دادگاه مبنی بر ۱۵ سال زندان و شلاق حمید بقایی، معاون دیگر احمدی نژاد در دوران ریاست جمهوری، به اجرا گذاشته شد. در پی بازداشت آقای بقایی برای سپری کردن حکم دادگاه، اسفندیار رحیم مشایی در حرکتی اعتراضی حکم دادگاه را مقابل سفارت انگلیس آتش زد.

مهران عبدالله‌پور، وکیل آقای مشایی، به خبرگزاری صدا و سیما گفت که موکلش به علت آتش زدن این حکم در مقابل سفارت بریتانیا بازداشت شده است.

آقای احمدی نژاد و نزدیکان او پرونده های قضایی علیه خود را سیاسی دانسته و انتقادات تندی علیه دستگاه قضایی جمهوری اسلامی و رئیس آن، صادق لاریجانی عنوان کرده اند.

رئیس جمهوری پیشین ایران در واکنش به بازداشت آقای مشایی طی بیانیه‌ای خواستار آزادی او شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG