لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۱۱

دلیل مرگ هاشمی رفسنجانی رد شد؛ روحانی خواستار تحقیق دوباره شد


یاسر هاشمی، فرزند اکبر هاشمی رفسنجانی، از دستور رئیس جمهوری برای بررسی دوباره پرونده مرگ پدرش در شورای عالی امنیت ملی خبر داد.

یاسر هاشمی روز دوشنبه ۱۸ دی ماه در گفت و گو با خبرگزاری پانا مدعی شد که شورای عالی امنیت ملی در نامه‌ای به رئیس جمهوری ایران بسته شدن پرونده مرگ اکبر هاشمی رفسنجانی را اعلام کرده اما آقای روحانی دستور بررسی دوباره این پرونده را داده است.

او این خبر را بر اساس شنیده‌های خود اعلام کرد. هنوز هیچ یک از مقام‌های دولت یا شورای عالی امنیت ملی این موضوع را تایید یا رد نکرده‌اند. با این حال یاسر هاشمی گفت که قراراست برادرش، محسن، گزارش شورای عالی امنیت ملی در پرونده مرگ پدرش را بخواند.

یک سال پس از مرگ اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، شبهه‌ها و تردیدها در مورد دلایل مرگ او همچنان وجود دارد.

چندی پیش، فائزه هاشمی، دختر اکبر هاشمی رفسنجانی گفته بود که مطابق گزارش شورای عالی امنیت ملی مقدار تشعشعات رادیو اکتیو در بدن پدرش ۱۰ برابر بیش از حد مجاز بوده است.

محمد هاشمی، برادر اکبر هاشمی رفسنجانی نیز با بیان اینکه پزشکان علت فوت برادرش را ایست قلبی عنوان کرده‌اند گفته بود که دلیل ایست قلبی برادرش هنوز اعلام نشده و این موضوع شبهه ایجاد کرده است.

طی ماههای گذشته خانواده آقای هاشمی از گم شدن وصیت نامه پدر خود و ممنوع الخروج شدن پنج عضو خانواده خبر نیز داده بودند.

یاسر هاشمی در گفت و گوی روز دوشنبه خود این اخبار را تایید کرد و با تاکید بر اینکه اعضای خانواده معتقدند آقای هاشمی یک وصیت نامه جدید نوشته بوده، گفت که اثری از این وصیتنامه نیافته‌اند. او گفت که ممکن است ماموران دفتر آقای هاشمی در مجمع تشخیص مصلحت نظام را جستجو کرده باشند و وصیتنامه جدید در اختیار آنها باشد.

او همچنین ممنوع الخروجی پنج عضو خانواده را تایید کرد و گفت که او، خواهرش فائزه، پسر فائزه، برادرش مهدی و پسر محسن ممنوع الخروج هستند.

اکبر هاشمی رفسنجانی که از آغاز جمهوری اسلامی یکی از بانفوذترین مقامات آن محسوب می‌شد، در پی ریاست جمهوری محمود احمدی‌نژاد اختلافاتی با آیت الله خامنه‌ای پیدا کرد.

این اختلافات در جریان انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸، حملات احمدی نژاد به هاشمی و حمایت آیت الله خامنه‌ای از احمدی‌نژاد عمیق‌تر شد.

در سالهای اخیر رسانه‌های وابسته به سپاه و اصولگرایان به طور علنی به اکبر هاشمی رفسنجانی و فرزندانش حمله می‌کردند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG