لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۵۹

چهار عضو خانواده هاشمی رفسنجانی با نظر قاضی ممنوع الخروج شده‌اند


وکیل خانواده اکبر هاشمی رفسنجانی اعلام کرد که چهار عضو این خانواده با نظر قاضی ممنوع الخروج هستند.

محمود علیزاده طباطبایی روز سه شنبه ۲۱ آذر به خبرگزاری ایلنا گفت که فائزه، یاسر و محسن هاشمی، فرزندان اکبر هاشمی رفسنجانی و همچنین پسر فائزه ممنوع الخروج هستند.

او اضافه کرد که ممنوع الخروجی آنها به معنی متهم بودن آنها نیست، اما گفت که قاضی بر اساس ماده ۱۶ قانون گذرنامه مصلحت دانسته از خروج این افراد جلوگیری کند.

هنوز دلیل جلوگیری از سفر خارجی اعضای خانواده هاشمی مشخص نیست اما در ماههای گذشته در پی درگذشت اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس پیشین مجمع تشخیص مصلحت نظام، گزارش‌هایی مبنی بر ناپدید شدن برخی اموال و مدارک شخصی نظیر دفتر خاطرات کاملا سری، وصیت نامه جدید و برخی مدارک دیگر منتشر شده بود.

هاشمی رفسنجانی ۱۹ دی ماه سال گذشته درگذشت. دلیل مرگ او سکته قلبی اعلام شد و نزدیکانش گفتند که او هنگام شنا در استخر دچار سکته شد و در بیمارستان درگذشت.

به دلیل اختلاف هاشمی رفسنجانی با رهبر جمهوری اسلامی و برخی روحانیون تندرو که به ویژه پس از ریاست جمهوری احمدی‌نژاد شدت گرفته بود، مراسم عزاداری و خاکسپاری او با تدابیر ویژه امنیتی برگزار شد، به طوری که حتی دایره حضور خانواده او در مراسم مختلف محدود شده بود.

از سوی دیگر، در سالهای اخیر فائزه هاشمی یکبار به دلایل امنیتی زندانی شد و پس از آن مهدی هاشمی دیگر فرزند خانواده هاشمی به اتهام مالی و امنیتی محاکمه و راهی زندان شد.

حواشی سیاسی مختلف مربوط به خانواده هاشمی رفسنجانی موجب شد تا مسائل مربوط به مرگ او و حوادث پس از آن در هاله‌ای از ابهام و شک قرار بگیرد.

اوایل مهر ماه امسال فائزه هاشمی در مصاحبه با روزنامه شهروند، با بیان اینکه او و سه عضو دیگر خانواده هاشمی ممنوع الخروج شده‌اند، گفت: «شاید تصور می‌شود که ما اسنادی را از اسرار نظام در اختیار داریم که می‌خواهیم منتشرش کنیم در حالی ‌که چنین چیزی نیست.»

او با بیان اینکه پدرش هیچ سندی، دست کم برای او، به جا نگذاشته است گفت که بر فرض وجود چنین اسنادی، با تکنولوژی امروز دیگر برای انتشار آن اسناد نیاز به خروج از کشور نیست.

چندی بعد، فاطمه هاشمی، دیگر دختر اکبر هاشمی رفسنجانی نیز به روزنامه جهان صنعت گفت که وصیتنامه جدید پدرش را پیدا نکرده‌اند.

او گفت: «حدود ۴ یا ۵ سال پیش پدرم به همراه مادرم در حال نوشتن وصیت‌نامه‌ای بودند.»

او با بیان اینکه این وصیتنامه تاکنون پیدا نشده است گفت که گاوصندوق و کشوهای دفتر پدرش در مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز پس از درگذشت او باز شده و مدارک آنها برده شده بود.

محسن هاشمی، پسر اکبر هاشمی رفسنجانی نیز گفته است که نتوانسته است وصیتنامه جدید پدرش را پیدا کند. او که در حال حاضر رئیس شورای شهر تهران است یکی از فرزندان ممنوع الخروج شده اکبر هاشمی رفسنجانی است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG