لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۴۹

بازتاب مخالفت با ورود زنان ایرانی به ورزشگاه آزادی همزمان با حضور سوری‌ها


تماشاگران زن سوری در ورزشگاه آزادی
تماشاگران زن سوری در ورزشگاه آزادی

جلوگیری از حضور زنان ایرانی در ورزشگاه هنگام بازی تیم‌های ملی ایران و سوریه در حالیکه زنان سوری اجازه حضور یافته بودند، واکنش‌های بسیاری در شبکه‌های اجتماعی داشته است.

روز سه‌شنبه ۱۴ شهریور، همزمان با آغاز بازی تیم‌های ملی ایران و سوریه کاربران شبکه‌های اجتماعی پست‌ها و تصاویری از ورود بدون مشکل زنان سوری به ورزشگاه آزادی تهران برای تشویق تیم ملی خود و جلوگیری از زنان ایرانی برای تماشای همان مسابقه، منتشر کردند. این واکنش ها در روز چهارشنبه نیز ادامه داشته است.

دولت حسن روحانی وعده داده بود که امکان ورود زنان به ورزشگاه را فراهم کند اما به دلیل مخالفت روحانیون سنتی و نهادهای وابسته به رهبر جمهوری اسلامی، امکان این موضوع فراهم نشده است.

پیش از دیدار تیم‌های ایران و سوریه، از آنجا که گفته می‌شد در پایان بازی جشن صعود به جام جهانی برگزار شود، انتظار می‌رفت امکان حضور زنان در ورزشگاه فراهم شود اما هنگامی که زنان ایرانی برای تماشای بازی به وزرشگاه آزادی رفتند، با مخالفت ماموران مواجه شدند و ورود زنان سوری به ورزشگاه را تماشا کردند.

از چند روز پیش از بازی ایران و سوریه حتی گزارشگران فوتبال نیز با اشاره به ورود زنان ایرانی مقیم کره به ورزشگاه و تماشای بازی ایران و کره، ابراز امیدواری کرده بودند که امکان ورود زنان به ورزشگاه در ایران فراهم شود. اما چنین نشد و ورود زنان سوری به ورزشگاه آزادی در حالیکه زنان ایرانی با حسرت به آنها نگاه می‌کردند، انتقاد برانگیز شد.

اگر چه اجازه ورود زنان به ورزشگاه از سالها پیش خواسته زنان ایرانی و فعالان حقوق زن بوده است اما اجازه ورود به زنان سوری و مخالفت همزمان با ورود زنان ایرانی موج جدیدی از مخالفت با این تصمیم مقامات جمهوری اسلامی را به راه انداخت.

در همین رابطه، روز چهارشنبه مسعود سلطانی‌فر، وزیر ورزش ایران در مورد حضور زنان در ورزشگاه‌ها گفت: «تلاش می‌کنیم همفکری و هماهنگی ایجاد شود و زمینه‌های حضور خانواده‌ها در ورزشگاه‌ها فراهم شود.»

او با بیان اینکه اطمینان دارد مردم و هواداران‌ ملاحظات فرهنگی را رعایت می‌کنند، گفت: «چون در گذشته هم که خانواده‌ها به استادیوم می‌رفتند ما هرگز مشکلاتی را دراین باره نداشتیم.»

وزیر ورزش ایران در دوران تبلیغات انتخاباتی حسن روحانی وعده داده بود که امکان حضور تماشاگران زن در ورزشگاه ها را فراهم کند.

برخی روزنامه ها هم به ورود زنان سوری همزمان با جلوگیری از ورود زنان ایرانی واکنش نشان دادند:

تماشاگران زن سوری زیر پرچم حزب الله در ورزشگاه آزادی در تهران
تماشاگران زن سوری زیر پرچم حزب الله در ورزشگاه آزادی در تهران

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG