لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۵۴

ادامه حواشی «اوقاف گیت»؛ فرزند متولی موقوفه: فشار می‌آوردند صدایش را در نیاوریم 


افشای واگذاری یک بنای موقوفه به بستگان رئیس سازمان اوقاف واکنش‌برانگیز شد.
افشای واگذاری یک بنای موقوفه به بستگان رئیس سازمان اوقاف واکنش‌برانگیز شد.

پس از افشاگری‌های صورت گرفته در مورد فساد کلان خانواده مهدی خاموشی، منصوب مستقیم علی خامنه‌ای در سازمان اوقاف و امور خیریه، فرزند متولی موقوفه موضوع را تایید کرده و گفته است: «فشار می‌آوردند صدایش را در نیاوریم.»

ابوالفضل امینی‌ها‌، فرزند متولی خانه/حسینیه تاریخی امینی‌ها ضمن تأیید اجاره موقوفات چند صد هکتاری استان قزوین «به [مونا چایچیان] عروس حجت‌الاسلام خاموشی»، به خبرگزاری «ایلنا» گفته است: اجاره‌بهای این اراضی وسیع و مرغوب، ماهانه «حدوداً ۹۰۰ هزار تومان» است‌.

او در ادامه افزوده است: من وقتی روی‌ کار آمدم‌، دیدم این خانم [مونا چایچیان] مستاجر ماست‌ اما «به ما فشار می‌آوردند که صدایش را در نیاوریم.»

وحید اشتری، از چهره‌های رسانه‌ای نزدیک به جمهوری اسلامی بیست و هشتم خردادماه در رشته توییتی نوشت: موقوفه‌ای «۱۵۰ هکتاری» در قزوین به مونا چایچیان، عروس مهدی خاموشی، رئیس سازمان اوقاف و منصوب مستقیم علی خامنه‌ای واگذار شده است. اشتری پیش از این و در فروردین‌ماه ۱۴۰۱، با انتشار تصاویری از همسر، دختر و داماد محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی در فرودگاه تهران همراه با چمدان‌های متعدد، از «سیسمونی گیت» پرده برداشته بود.

در این حال، سازمان «اوقاف و امور خیریه» ضمن تایید اصل موضوع، با صدور بیانیه‌ای مدعی شده است مهدی خاموشی «بی‌دلیل مورد هجمه قرار گرفته» و این قرارداد «بدون دخالت او»، به تایید «تولیت موقوفه» رسیده است.

روابط عمومی سازمان اوقاف در بخش دیگری از این بیانیه، آورده است: قراردادی که فعال رسانه‌ای منتشر کرده «قبل از حضور مسئول فعلی سازمان اوقاف» منعقد شده و «موقوفه مذکور متولی خاص دارد.»

مهدی خاموشی، رئیس کنونی سازمان اوقاف و امور خیریه، پیش از تصدی این سمت، از سال ۸۰ تا سال ۹۷ به مدت ۱۷ سال با حکم رهبر جمهوری اسلامی، رئیس «سازمان تبلیغات اسلامی» از دیگر نهادهای حکومتی و پر نفوذ جمهوری اسلامی بود.

از سوی دیگر، این افشاگری مورد توجه کاربران شبکه‌های اجتماعی قرار گرفته و با پرداختن به ابعاد مختلف آن و سطح فساد کلان صورت گرفته، از اصطلاحات یا هشتگ‌هایی همچون «#اوقاف_گیت» برای اشاره به آن استفاده می‌کنند.

حسین یزدی، مدیر مسئول وب‌سایت «مبین۲۴» در این راستا، با اشاره به تصاویر بخش‌هایی از این موقوفه عظیم، نوشت: «انگار در کتاب مزرعه حیوانات زندگی می‌کنیم!»

با وجود فشار شدید نهادهای دولتی و امنیتی جمهوری اسلامی بر رسانه‌ها و فعالان این حوزه، همواره اسنادی از فسادهای گسترده مقامات و دستگاه‌های حکومتی درز می‌کند که با انکار، تکذیب یا در مواردی همچون «سیسمونی گیت» و «اوقاف گیت» با اعلام «بی‌اطلاعی» مقام ارشد حکومت، توجیه می‌شود.

معترضان و کاربران ایرانی همواره «فساد» به ویژه «فساد نظام‌مند» که از آن با عنوان «فساد سیستماتیک» نیز یاد می‌شود را یکی از شاخصه‌های اصلی حکمرانی کنونی ایران و از علت‌های اصلی بروز نابسامانی گسترده کنونی کشور دانسته‌اند.

XS
SM
MD
LG