لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۱۳

تعداد جان‌باختگان اعتراضات جاری در ایران تا ۲۵ آذر به ۴۹۵ تن رسید


تعداد جان‌باختگان اعتراضات سراسری ایران تا بیست و پنجم آذر
تعداد جان‌باختگان اعتراضات سراسری ایران تا بیست و پنجم آذر

خبرگزاری هرانا ارگان خبری فعالان حقوق بشر در ایران اعلام کرد از ۲۶ شهریور همزمان با شروع اعتراضات در ایران تا پایان ۲۵ آذر ۶۸ کودک و نوجوان زیر ۱۸ سال نیز جان خود را از دست داده‌اند.

به گزارش هرانا در این مدت ۱۸۴۵۰ معترض هم دستگیر شده‌اند که هویت ۳۹۱۳ نفر از آنها مشخص شده اما بقیه بازداشتی‌ها مجهول‌الهویه هستند. همچنین در این مدت مردم ۱۶۱ شهر تجمعات اعتراضی کوچک و بزرگ برپا کرده‌اند و دانشجویان در ۱۴۴ دانشگاه کشور هم به نوعی اعتراض خود را به نمایش گذاشته‌اند که ۶۴۶ نفر از این دانشجویان روانه بازداشتگاهها و زندان‌ها شده‌اند.

مولوی عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت زاهدان در نماز جمعه این شهر، با انتقاد از صدور حکم محاربه برای دکتر حمید قره‌حسنلو، از بازداشت‌شدگان اعتراضات گفت: «جامعه پزشکی ایران همه نگران و پریشان حکم ایشان است. او و خانواده‌اش باید آزاد بشوند.»

وی همچنین در واکنش به تعلیق دانشجویان معترض افزود:‌ «دانشجویانی که سر و صدایی می کنند، اعتراضی می‌کنند بگذارید حرفشان را بزنند و درس بخوانند و بیایند کلاس آن ها را از علم و دانشگاه محروم نکنید.»

امام جمعه زاهدان با اشاره به بازداشت گسترده کودکان و نوجوانان، خطاب به مقامات حکومت گفت : «به ملت بیندیشید. نمی‌شود حکومت کرد وقتی ملت ناراضی باشد. اینها را آزاد کنید. اینها سن بسیار پایینی دارند. اینها کودک هستند. سخت نگیرید. محاربه اعلام نکنید. حتی اگر محارب هم بودند نباید اعدام بشوند. جوانانی که کسی را نکشتند، نباید اعدام و قصاص شوند.»

جمعی از چهره های فرهنگی، ادبی و جامعه‌شناسان ایرانی نیز در بیانیه‌ای، صدور و اجرای حکم اعدام برای شهروندان معترض را محکوم کردند و خواستار «پایان هر چه سریعتر این روند شوم» شدند.

آنها در بخشی از بیانیه خود اعلام کردند: «حاکمیتی که شهامت گوش سپردن به صدای معترضان را ندارد، حاکمیتی که جرات ندارد به مردم مجال ابراز عقیده و نظر بدهد، حاکمیتی که فقدان مشروعیت خویش را با توسل به تهدید و ارعاب و اعدام لاپوشانی می کند، خیلی زود نظاره گر فروریختن پایه های قدرت خویش خواهد بود.»

مراد فرهادپور، کاظم کردوانی، یرواند آبراهامیان، فرهاد نعمانی، داریوش آشوری، یوسف اباذری، نازی عظيما، فیروزه مهاجر، لیلی برات زاده، از جمله امضاکنندگان این بیانیه هستند.

وحید اشتری، روزنامه نگار توسط دادگاه تجدیدنظر استان تهران به یک سال و دو ماه حبس تعزیری محکوم شد. وی پیشتر نیز توسط دادگاه کیفری دو مجتمع قضایی کارکنان دولت تهران به ۱۸ ماه حبس محکوم شده بود. وحید اشتری افشاگر سفر خانواده محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی به ترکیه است که به رسوایی «سیسمونی گیت» معروف شد.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG