لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۲۰

عضو سابق مجلس شورای اسلامی: همه موارد فساد اوقاف «آبروریزی تاریخی» است


واکنش‌ها به افشای واگذاری یک بنای موقوفه به بستگان رئیس سازمان اوقاف
واکنش‌ها به افشای واگذاری یک بنای موقوفه به بستگان رئیس سازمان اوقاف

یک عضو پیشین مجلس شورای اسلامی که برای این دوره رد صلاحیت شده است، در واکنش به افشاگری‌ها درباره فساد مالی عروس مهدی خاموشی، رئیس سازمان اوقاف ایران، ادعا کرد که یکی از دلایل رد صلاحیتش برای دوره یازدهم مجلس، «پیگیری پرونده اوقاف» بوده است.

غلام‌علی جعفرزاده، عضو مجلس شورای اسلامی در دوره‌های نهم و دهم، روز سه‌شنبه ۳۰ خرداد و در پی افشای فساد مالی مونا چایچیان، عروس رئیس سازمان اوقاف ایران، تأکید کرد که «یک چوب کبریت را هم به اوقاف» نمی‌دهد چرا که «یک‌سری انسان‌های ناصالح» با «اجتهادهای شخصی» برای سازمان اوقاف «آبرویی» نگذاشته‌اند.

جعفرزاده که نماینده رشت بود، در دور نهم مجلس شورای اسلامی پرونده‌ای را درباره «عملکرد سازمان اوقاف» به مجلس ارائه کرد که جزئیاتی از آن منتشر نشد.

او به روزنامه اینترنتی «فراز» که در ایران منتشر می‌شود، گفته اسناد مربوط به فساد در اوقاف در کمیسیون اصل ۹۰ مجلس موجود است و «قصد داشت یک نسخه از آن را برای رهبر بفرستد.» جعفرزاده از این کمیسیون خواسته است که جزئیات آن گزارش را علنی کند.

به گفته جعفرزاده، «حجم تخلفات کشف شده در آن پرونده آن‌قدر بالا بود» که افشای فساد مالی عروس خاموشی او را متعجب نکرده است. او گفته است که «ماجرای عروس فلانی در مقابل دیگر تخلفات اوقاف هیچ است» و «حاضر است درباره تمام جزئیات آن گزارش در مراجع مسئول پاسخگو باشد.»

جعفرزاده افزوده که «۱۰ مورد» از فساد مالی در اوقاف را بررسی کرده و «هر ۱۰ موردشان می‌تواند یک آبروریزی بزرگ و تاریخی برای سازمان اوقاف باشد» چنان که با انتشار گزارش آن این سازمان «۹۵ درصد ریزش» خواهد داشت.

این عضو پیشین مجلس شورای اسلامی با تأکید بر این که سازمان اوقاف «یکی از دستگاه‌هایی» است که «نظارت شرعی و قانونی و حتی اخلاقی در آن رعایت نمی‌شود»، گفته چکیده اطلاعات موجود این است که «سازمان اوقاف تمامی اجتهادهای شخصی را در وقف دخالت می‌دهد» و «در دوران شاه» این اتفاق‌ها نمی‌افتاد.

بنا بر اظهارات جعفرزاده، «این گزارش تلخ و ناراحت کننده» ثابت می‌کند که «در این ساز و کار با نماد و اسم مذهبی چه کارها که نمی‌توان کرد» اما «اوقاف خود را موظف به پاسخگویی نمی‌داند.»

او همچنین با اشاره به «شکایت اوقاف» از او، تأکید کرده که «در شورای نگهبان» به خاطر این پرونده «خیلی به من بی‌احترامی شد.»

روز یک‌شنبه ۲۸ خرداد، وحید اشتری، افشاکننده «سیسمونی گیت» مربوط به خانواده رئیس مجلس شورای اسلامی اعلام کرد که موقوفه ۱۵۰ هکتاری در قزوین به همراه یک دامداری هزار رأسی در قبال ماهی یک میلیون تومان اجاره به عروس رئیس سازمان اوقاف واگذار شده است.

او واگذاری این موقوفات را دارای «وجه نمادین قابل تأملی» دانست و گفت که «اوقاف بدون هرگونه نظارت و بازرسی رسما تبدیل به حیات خلوت فساد در کشور شده» و «چون زیر نظر رهبری است کسی هم نمی‌تواند بگوید بالای چشمت ابرو است و به هیچ جا پاسخگو نیست.»

پس از آن، فرزند متولی موقوفه خانه امینی‌ها، موضوع را تأیید کرد و گفت : «فشار می‌آوردند صدایش را در نیاوریم.»

بنا بر گزارش پیشین صدای آمریکا، علی دادپی، استادیار دانشگاه دالاس تگزاس، ۲۴ خرداد در میزگرد «فساد نظام‌مند» جمهوری اسلامی ایران در میزگرد مجازی اندیشکده شورای آتلانتیک گفته، در ایران فساد به معنای استفاده از منابع انحصاری دولتی و عمومی موجود و در راستای رانت و تأمین منافع شخصی یا خانوادگی یا طیف محدودی از جامعه است.

XS
SM
MD
LG