لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۲۴

وزیر محیط زیست فرانسه به تهران رفت؛ اجرای طرح های زیست محیطی مشترک


دیدار سگولن رویال وزیر محیط زیست فرانسه با معصومه ابتکار، رئیس سازمان محیط زیست ایران در تهران
دیدار سگولن رویال وزیر محیط زیست فرانسه با معصومه ابتکار، رئیس سازمان محیط زیست ایران در تهران

‎سگولن رویال، وزیر محیط زیست فرانسه در سفر به تهران با رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ایران ملاقات کرد.

وزیر محیط زیست فرانسه روز یکشنبه هفتم شهریور پس از دیدار با معصومه ابتکار و شرکت در نشست کارگروه ملی تغییرات آب و هوا، به خبرنگاران گفت که در دیدار با مقامات ایرانی درباره طرح‌هایی کاملا عملی با توجه به چالش‌های پیش روی کشور ایران بحث کرده است.

خانم رویال گفت که دو کشور ایران و فرانسه طرح‌های مشترکی را به صورت مشارکتی تا ماه بهمن به اجرا در خواهند آورد. وزیر محیط زیست فرانسه که بهمن ماه برای دنبال کردن اجرای طرح‌ها به ایران باز می‌گردد، زمان را برای همکاریها بسیار مناسب توصیف کرد.

خانم ابتکار نیز دیدار سگولن رویال را نشانه اهمیت همکاری‌های بین‌المللی در امور محیط زیست قلمداد کرد و گفت این پیامی به جامعه جهانی است که کشورها می‌توانند در زمینه‌های مشترک و زیست محیطی همکاری نزدیک داشته باشند.

فرانسه سال ۲۰۱۵ در پاریس میزبان کنفرانس تغییرات آب و هوایی با حضور نمایندگان ۱۹۰ کشور بود که در پایان به توافقی در این زمینه ختم شد. خانم رویال در دیدار خود با معصومه ابتکار از پیوستن ایران به توافق آب و هوایی پاریس تشکر کرد.

در سفر سه روزه وزیر محیط زیست فرانسه به تهران، شماری از مسئولان ارشد شرکت‌های زیست محیطی و انرژی‌های تجدیدپذیر فرانسه، خانم رویال را همراهی می‌کنند. تخصص این شرکتها در زمینه‌های آب، آلودگی و کارآیی انرژی است.

قرار است خانم رویال روز دوشنبه به دیدن دریاچه ارومیه رفته و از تلاش‌ها برای جلوگیری از خشکیدگی این دریاچه دیدن کند.

معصومه ابتکار، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ایران، پیشتر نیز در تهران با لوران فابیوس، وزیر خارجه پیشین فرانسه دیدار کرده بود.

سگولن رویال پیش از انتصاب به عنوان وزیر محیط زیست فرانسه یکی از چهره های سرشناس سیاسی این کشور بود. او سال ۲۰۰۷ در انتخابات ریاست جمهوری فرانسه با اختلاف اندکی از نیکلا سارکوزی شکست خورد. خانم رویال همسر پیشین فرانسوا اولاند رئیس جمهوری کنونی فرانسه است.

کارشناسان می گویند در پی توافق جامع اتمی با ایران و لغو برخی از تحریم ها فرصت های همکاری های بین المللی کشورهای اروپایی با ایران در عرصه محیط زیست فراهم شده است.

XS
SM
MD
LG