لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۱۲

ابراز نگرانی "لئوناردو دی‌کاپریو" از وضعیت دریاچه ارومیه


لئوناردو دی‌کاپریو - دریاچه ارومیه
لئوناردو دی‌کاپریو - دریاچه ارومیه

لئوناردو دی‌کاپریو، ستاره نامدار سینما و فعال محیط زیست با انتشار عکسی از دریاچه ارومیه در اینستاگرام خود، از وضعیت این دریاچه ابراز نگرانی کرد.

آقای دی‌کاپریو توضیح داده که دریاچه ارومیه زمانی بزرگ‌ترین دریاچه نمک خاورمیانه بود، اما حالا تنها پنج درصد از آب آن باقی مانده است.

دریاچه ارومیه در شمال غربی ایران زمانی با ۵۲۰۰ کیلومتر مربع وسعت - کمی بزرگتر از دریاچه نمک یوتا در آمریکا- ششمین دریاچه نمک بزرگ جهان بود. تاکنون تلاش‌های بسیاری از سوی متخصصان داخلی و بین‌المللی برای احیای این دریاچه صورت گرفته اما منجر به موفقیت کامل نشده است.

بعضی مقامات ایرانی مشکل به وجود آمده را ناشی از شرایط آب و هوایی، خشکسالی، و افزایش دما معرفی می‌کنند اما به گفته بسیاری از کارشناسان، سیاستگذاری‌های غلط مدیران مهم‌ترین عامل تهدید کننده حیات دریاچه بوده است، سیاست‌هایی مثل سدسازی و حفر چاه‌های عمیق.

هشدار لئوناردو دی‌کاپریو با استقبال کاربران ایرانی مواجه شده و تعداد کامنت‌های این پست در کمتر از نیم روز به چند هزار رسیده که عمدتا ایرانی هستند. البته تعداد اندکی هم بنای مخالفت و اعتراض گذاشته و گفته‌اند دی‌کاپریو قصد تخریب ایران را داشته و یا این که این موضوع به او ربطی ندارد.

گویا سولماز دریانی، عکاس عکسی که دی‌کاپریو منتشر کرده هم مورد چنین انتقادی قرار گرفته است. او نیز در اینستاگرام خود توضیح داده است: "من در برابر مشکلات زیست محیطی کشورم و منطقه ام احساس مسئولیت کردم تا این مسائل از طریق ابزار عکاسی بیشتر دیده و شنیده بشه که شاید اقدامی برای احیای دریاچه ارومیه و یا هامون و یا آلودگی هوای اهواز و دیگر مناطق ایران انجام بشه."

گری لوییس، نماینده سازمان ملل متحد در ایران نیز از این اقدام دی‌کاپریو تشکر کرده است.

آقای دی‌کاپریو سال‌هاست که دغدغه‌های زیست محیطی دارد و به ویژه در مورد بحران آب در سراسر دنیا تلاش می‌کند.

او پس از دریافت جایزه اسکار ۲۰۱۶ نیز ترجیح داد به مساله محیط زیست بپردازد: "تغییرات آب‌وهوایی یک مشکل اساسی است. این حساس‌ترین تهدیدی است که بشر در حال حاضر با آن مواجه است و نیاز داریم که در کنار هم کاری انجام دهیم و دیگر طفره نرویم."

کشورهای جهان در نشست تغییرات آب و هوایی پاریس در سال گذشته توافق کردند برای کاهش گرمای زمین تلاش کنند. ماه پیش که این توافقنامه در نیویورک به امضا رسید، لئوناردو دی کاپریو، یکی از سخنرانان آن مراسم بود.

XS
SM
MD
LG