لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۰۹

زنگنه پس از دیدار با فابیوس از فصل جدید حضور توتال در ایران خبر داد


بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت ایران پس از دیدار با لوران فابیوس، وزیر خارجه فرانسه در تهران به خبرنگاران از گشایش فصل جدیدی از همکاری با شرکت نفتی توتال فرانسه برای توسعه میادین نفتی ایران خبر داد.

وزیر نفت جمهوری اسلامی، عصر چهارشنبه هفتم مرداد در حاشیه دیدار با لوران فابیوس وزیر خارجه فرانسه در جمع خبرنگاران گفت که قرار است با توجه به ابراز تمایل فرانسوی‌ها، فصل جدیدی برای توسعه فعالیت توتال در توسعه میدانهای نفتی گشوده شود.

او همچنین از حضور شرکت‌های پتروشیمی فرانسوی در آینده در ایران خبر داد و گفت که شرکت‌های فرانسوی و ایرانی در حوزه تولیت تجهیزات صنعت نفت در ایران همکاری خواهند کرد.

لوران فابیوس نیز در جمع خبرنگاران گفت که مذاکرات بسیار خوبی در زمینه نفت و انرژی انجام شده است.

آقای فابیوس در ادامه دیدارهای خود در ایران، با معصومه ابتکار رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ایران در محل این سازمان گفت و گو کرد.

قرار است اجلاس جهانی مربوط به تغییرات آب و هوایی (کاپ ۲۱)، اواخر سال جاری میلادی در فرانسه برگزار شود و آقای فابیوس در دیدار با خانم ابتکار از او دعوت کرد که در نشست مقدماتی پیش از این اجلاس برگزار می‌شود نیز حضور یابد.

وزیر خارجه فرانسه در ادامه برنامه خود در ایران با وزیر صنعت، معدن و تجارت ایران نیز دیدار کرد . در این دیدار محمد رضا نعمت‌زاده گفت که ایران با سایر کشورهای اروپایی وارد مذاکره و بعد از بررسی زمینه های همکاری قراردادهای آن آماده شده که به محض رفع محدودیت‌ها اجرایی خواهد شد.

وی با اشاره به شرایط سرمایه گذاری مشترک، گفت: «با شرکت‌های فولکس واگن، دایملر بنز و خودروسازان ژاپنی به توافقاتی دست پیدا کرده‌ایم که پس از رفع تحریم‌ها این همکاری‌ها آغاز خواهد شد.»

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به سابقه همکاری ایران با شرکت‌های پژو و رنوی فرانسه، گفت که این شرکت‌ها باید چارچوبی را برای سرمایه گذاری مشترک به صورت ۵۰-۵۰ برای تولید خودروی جدید در ایران تدوین کنند.

وزیر امور خارجه فرانسه نیز با تاکید براینکه فرانسه می‌خواهد با صنایع ایران همکاری داشته باشد، گفت: «امروز شرایط تغییر کرده و باید با توجه به نیازهای یکدیگر مناسبات خود را توسعه دهیم.»

وزیر خارجه فرانسه علاوه بر این، با رئیس جمهوری و وزیر خارجه ایران نیز دیدار کرد. این نخستین سفر وزیر خارجه فرانسه در ۱۲ سال گذشته است. او پس از سفر موگرینی مسئول سیاست خارجی اروپا و گابریل زیگمار قائم مقام صدر اعظم آلمان، در پی توافق هسته ای میان ایران و قدرتهای جهانی به تهران سفر کرده است.

XS
SM
MD
LG