لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۰۹

صدور احکام زندان برای چهار روحانی اهل سنت توسط دادگاه ویژه روحانیت ارومیه


چهار روحانی اهل سنت کُرد که به زندان محکوم شدند
چهار روحانی اهل سنت کُرد که به زندان محکوم شدند

دادگاه ویژه روحانیت ارومیه چهار روحانی اهل سنت پیرانشهر را مجموعا به ۱۱ سال حبس تعزیری محکوم کرد.

به گزارش هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، یونس نوخواه و سلیمان احمدی، مدرسان مدرسه علوم دینی صلاح‌الدین ایوبی در پیرانشهر، و شریف محمودپور و جمال‌الدین واژی، از امامان جمعه پسوه پیرانشهر، هستند.

بنا بر این گزارش، از جمله اتهامات این چهار روحانی اهل سنت «اقدام علیه امنیت ملی» و «تشویش اذهان عمومی» عنوان شده است.

به گزارش هرانا، این چهار روحانی اهل سنت پیشتر نیز احضار و بازداشت و با قرار وثیقه آزاد شده بودند.

پیشتر منابع حقوق بشری از افزایش بازداشت شخصیت‌های مذهبی و روحانی کُرد در پی اعتراضات گسترده پس از کشته‌شدن مهسا (ژینا) امینی در گشت ارشاد خبر داده بودند.

به گزارش سازمان حقوق بشری هه‌نگاو، در فاصله زمانی شش ماهه، از دی‌ ۱۴۰۱ تا خرداد ۱۴۰۲، دست‌کم ۱۶ روحانی کُرد (ماموستا) از سوی نیروهای حکومتی بازداشت و محاکمه شده‌اند.

بنا بر این گزارش، محاکمه ماموستایان اهل سنت در دادگاه ویژه روحانیت و توسط معممین شیعه انجام شده و متهمان از حداقل‌ حقوق شهروندی ـ از جمله حق داشتن وکیل ـ محروم بوده و حتی حق دفاع «بر اساس موازین اعتقادی این ماموستایان» نیز به آنها داده نشده است.

پیشتر کمیسیون آمریکا در امور آزادی‌های مذهبی بین‌المللی در بیانیه‌ای ، از تشدید فشار بر اقلیت‌های مذهبی در ایران و بازداشت رهبران آنها ابراز نگرانی کرده بود.

در این بیانیه تاکید شده بود که شمار زیادی از رهبران مذهبی سنی از جمله کسانی که خواستار گفتگوی مسالمت‌آمیز میان معترضان و حکومت شده بودند نیز توسط جمهوری اسلامی بازداشت شده‌اند.

XS
SM
MD
LG