لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۰۳

سالگرد یکی از رهبران جامعه یارسان در صحنه کرمانشاه؛ ده‌ها نفر بازداشت شدند


بیست و یکمین سالگرد سید خلیل عالی‌نژاد در صحنه، استان کرمانشاه
بیست و یکمین سالگرد سید خلیل عالی‌نژاد در صحنه، استان کرمانشاه

مراسم بیست و یکمین سالگرد سید خلیل عالی‌نژاد، هنرمند سرشناس و از رهبران جامعه یارسان، در شهرستان صحنه به اعتراضات ضدحکومتی تبدیل شد.

به گزارش شبکه حقوق بشر کردستان، در این مراسم که هزاران نفر از اهالی شهر صحنه و دیگر شهرهای استان‌های کرمانشاه، همدان، قزوین، و تهران حضور داشتند، برنامه‌های کلام‌خوانی، تنبور نوازی و دف‌زنی با شعارهای ضدحکومتی شرکت‌کنندگان در همبستگی با اعتراضات سراسری همراه شد.

نیروهای امنیتی حاضر در مراسم نیز در پاسخ اقدام به پرتاب گاز اشک‌آور، شلیک گلوله، ضرب و شتم و همچنین بازداشت ده‌ها نفر از شرکت‌کنندگان کردند.

بازداشت‌شدگان به سازمان اطلاعات سپاه پاسداران در کرمانشاه منتقل شده‌اند و مجمع مشورت فعالان یارسان نسبت به وضعیت آنها ابراز بی‌اطلاعی کرده است.

ارسالی شما| شعار برای آزادی خیرالله حق‌جویان، فعال یارسان زندانی – صحنه
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:00:58 0:00

وزارت خارجه آمریکا در رابطه با وضعیت آزادی مذهبی در جهان در سال ۲۰۲۰ به تخریب مقبره‌های اقلیت یارسان (اهل حق) در کرمانشاه و سایر نقاط کشور اشاره و عنوان کرد که یارسان‌ها در خارج از کشور از ادامه تبعیض گسترده علیه اقلیت یارسان از جمله در مدارس و تبعیض شغلی خبر می‌دهند و می‌گویند مبلغان شیعه همچنان به ترویج تبعیض اجتماعی علیه یارسان‌ها دامن می زدند.

XS
SM
MD
LG