لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۲۱

سالگرد یکی از رهبران جامعه یارسان در صحنه کرمانشاه؛ ده‌ها نفر بازداشت شدند


بیست و یکمین سالگرد سید خلیل عالی‌نژاد در صحنه، استان کرمانشاه
بیست و یکمین سالگرد سید خلیل عالی‌نژاد در صحنه، استان کرمانشاه

مراسم بیست و یکمین سالگرد سید خلیل عالی‌نژاد، هنرمند سرشناس و از رهبران جامعه یارسان، در شهرستان صحنه به اعتراضات ضدحکومتی تبدیل شد.

به گزارش شبکه حقوق بشر کردستان، در این مراسم که هزاران نفر از اهالی شهر صحنه و دیگر شهرهای استان‌های کرمانشاه، همدان، قزوین، و تهران حضور داشتند، برنامه‌های کلام‌خوانی، تنبور نوازی و دف‌زنی با شعارهای ضدحکومتی شرکت‌کنندگان در همبستگی با اعتراضات سراسری همراه شد.

نیروهای امنیتی حاضر در مراسم نیز در پاسخ اقدام به پرتاب گاز اشک‌آور، شلیک گلوله، ضرب و شتم و همچنین بازداشت ده‌ها نفر از شرکت‌کنندگان کردند.

بازداشت‌شدگان به سازمان اطلاعات سپاه پاسداران در کرمانشاه منتقل شده‌اند و مجمع مشورت فعالان یارسان نسبت به وضعیت آنها ابراز بی‌اطلاعی کرده است.

وزارت خارجه آمریکا در رابطه با وضعیت آزادی مذهبی در جهان در سال ۲۰۲۰ به تخریب مقبره‌های اقلیت یارسان (اهل حق) در کرمانشاه و سایر نقاط کشور اشاره و عنوان کرد که یارسان‌ها در خارج از کشور از ادامه تبعیض گسترده علیه اقلیت یارسان از جمله در مدارس و تبعیض شغلی خبر می‌دهند و می‌گویند مبلغان شیعه همچنان به ترویج تبعیض اجتماعی علیه یارسان‌ها دامن می زدند.

XS
SM
MD
LG