لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۳۱

واکنش مقام های آمریکا به نصب اس۳۰۰ در فردو: تمرکز ما اجرای دقیق برجام است


مشاور امنیت رئیس جمهوری آمریکا در حاشیه نشست خبری سخنگوی کاخ سفید درباره نصب موشک های اس۳۰۰ اظهارنظر کرد.
مشاور امنیت رئیس جمهوری آمریکا در حاشیه نشست خبری سخنگوی کاخ سفید درباره نصب موشک های اس۳۰۰ اظهارنظر کرد.

مشاور امنیت رئیس جمهوری آمریکا عصر دوشنبه در نشست خبری روزانه کاخ سفید در پاسخ به پرسشی درباره تحویل سامانه دفاع موشکی روسی اس۳۰۰ به ایران گفت، بارها درخواست کردیم که مسکو این موشک ها را به ایران تحویل ندهد، چرا که موجب تقویت توانایی موشکی ایران که موجب نگرانی است، می‌شود.

بن رودز با بیان این که در هر حال تحویل این سامانه موشکی به ایران نقض قطعنامه‌های سازمان ملل متحد نیست، در مورد نصب آن در سایت هسته‌ای زیرزمینی فردو گفت، ایران فعالیت‌های غنی سازی در این مرکز را متوقف کرده و تمرکز ما اساسا بر اجرای دقیق برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) است.

تلویزیون دولتی ایران شب گذشته، فیلمی از استقرار سامانه اس۳۰۰ در نزدیکی مرکز هسته‌ای فردو نمایش داد. این نخستین بار است که فیلمی از استقرار این سامانه موشکی پیشرفته در ایران به نمایش در می‌آید.

این تصاویر پس از آن پخش شد که رهبر جمهوری اسلامی ایران پیشتر در روز یکشنبه با اشاره به مخالفت آمریکا با تحویل این سامانه به ایران گفت "سامانه اس۳۰۰ ابزاری دفاعی است، نه تهاجمی؛ اما آمریکایی‌ها تمام تلاش خود را کردند که جمهوری اسلامی از این امکان برخوردار نشود."

وزارت خارجه آمریکا: نگران هستیم

از سوی دیگر، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز عصر دوشنبه در جمع خبرنگاران گفت، این مسئله‌ای است که وزیر خارجه آمریکا در گذشته بطور شفاف درباره آن اظهار نظر کرده و در موارد متعدد نگرانی واشنگتن درباره فروش سلاح‌های پیشرفته، از جمله اس۳۰۰ به ایران، را به همتای روس خود منتقل کرده است.

جان کربی در ادامه گفت، "نگران آن هستیم، چرا که با فروش آن به ایران مخالف هستیم." وزارت خارجه آمریکا پیشتر گفته است که دفاعی بودن این سامانه مورد اعتراض نیست، بلکه پیشرفته بودن آن مطرح است، که ظرفیت موشکی ایران را که موجب نگرانی واشنگتن و برخی همپیمانان آن در منطقه است، تقویت می‌کند.

قرارداد خرید سامانه پیشرفته پدافند هوایی اس۳۰۰ حدود ۹ سال بین ایران و روسیه امضا شد، اما در پی تشدید تحریم‌های بین‌المللی علیه برنامه هسته‌ای ایران در سال‌های پیش از توافق جامع اتمی ۲۳ تیر ماه ۱۳۹۴، مسکو از تحویل آن به تهران خودداری کرد و پس از اجرای آن در زمستان گذشته، تصمیم به تحویل آن به ایران گرفت.

XS
SM
MD
LG