لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۵۲

سخنگوی سازمان انرژی اتمی: قلب رآکتور اراک خارج شد


بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران
بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران

بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران اعلام کرد که خارج سازی قلب راکتور آب سنگین اراک بخشی از تعهدات ایران در اجرای برجام بود که انجام شده است.

به گزارش خبرگزاری‌های ایرانی، آقای کمالوندی روز سه شنبه ۲۲ دی ماه با اعلام این موضوع به خبرنگاران گفت برجام قطعا در دی ماه اجرایی می‌شود.

اقدامات ایران در رآکتور آب سنگین اراک در حالی روز سه‌شنبه به خبرنگاران اعلام شد که طی روزهای گذشته خارج کردن قلب رآکتور اعلام و تکذیب شده بود.

بر اساس توافق هسته‌ای ایران و قدر‌تهای جهانی، بازطراحی رآکتور آب سنگین اراک و خارج کردن قلب رآکتور، انتقال ذخایر اورانیوم غنی شده و جمع آوری سانتریفوژهای نطنز و فردو، سه اقدام مهم ایران است که برای اجرایی شدن برجام باید انجام شود.

خبرگزاری‌های وابسته به نهادهای امنیتی ایران از جمله فارس روز دوشنبه اعلام کردند که ایران قلب رآکتور اراک را خارج کرده است اما سازمان انرژی اتمی ایران در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که هیچ اقدامی در رابطه با خارج کردن قلب راکتور اراک تکمیل نشده است.

اکنون سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران تایید کرده که روند تغییرات در راکتور آب سنگین اراک در حال اجرا است و هسته مرکزی این رآکتور خارج شده است.

آقای کمالوندی گفت: "چیزی که ما در این باره تعهد دادیم تا قبل از روز اجرای برجام انجام دهیم این است که کلندری های(قلب) راکتور بیرون بیایند و در حفره هایی که راکتور دارد سیمان ریخته شود و نه در قلب و مخزن اصلی آن، و این کار باید در روزهای آینده انجام شود."

او اضافه کرد: "تعداد زیادی از بازرسان آژانس متشکل از گروه های مختلف در چند روز گذشته در ایران حضور دارند و امیدواریم کار را ظرف روزهای آینده نهایی کنیم."

رسیدن به اجرای برجام در روزهای آینده

سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران در گفت و گوی خود به خبرنگاران اطمینان داد که با انجام شدن اقدامات ایران طی روزهای آینده، روز اجرای برجام تا پایان دی ماه فرا برسد.

روز اجرای برجام هنگامی است که بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی اقدامات ایران را در چارچوب عمل به تعهدات برجام تایید کنند. بر اساس برجام، در این روز لغو تحریم‌های ایران آغاز می‌شود.

برخی از مقامات ایران روز دوشنبه نیز ابراز امیدواری کردند که تنها تا چند روز دیگر تحریم‌ها علیه برنامه هسته‌ای این کشور برچیده شود.

حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران گفت طی روزهای آینده با به اجرا رسیدن برجام، تحریم‌های ایران برچیده خواهد شد. او گفت پس از آن، درباره مسیر طی شده تا رفع تحریم‌ها با مردم سخن خواهد گفت.

همزمان مجید تخت روانچی معاون وزیر امور خارجه ایران نیز با تکذیب به تاخیر افتادن زمان اجرای برجام ابراز امیدواری کرد که اجرای برجام طی روزهای آینده محقق شده و تحریم‌های ایران برچیده شود.

پیش از آن نیز جان کری وزیر امور خارجه آمریکا گفته بود که ایران بیش از چند روز تا اجرای برجام فاصله ندارد و احتمال فرارسیدن زودهنگام روز اجرای برجام بیشتر از احتمال به تاخیر افتادن آن است.

دولت ایران امیدوار است که با اجرای برجام و لغو تحریم‌ها موفق به جذب سرمایه‌گذاری‌های خارجی، ایجاد تحرک در اقتصاد و خارج کردن کشور از رکود اقتصادی شود.

XS
SM
MD
LG