لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۴۴

ایران فعالیت های جدیدی را در مجتمع هسته‌ای فردو آغاز می‌کند


تصویر ماهواره ای از تاسیسات اتمی زیرزمینی در فردو، ۳۲ کیلومتری شمال قم
تصویر ماهواره ای از تاسیسات اتمی زیرزمینی در فردو، ۳۲ کیلومتری شمال قم

علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی از آغاز فعالیت‌های جدید در مجمتع غنی‌سازی فردو خبر داد.

آقای صالحی روز سه‌شنبه، ۱۱ خرداد گفت که فعالیت‌های جدیدی در فردو پیش‌بینی شده که تولید ایزوتوپ‌های پایدار از جمله این فعالیت‌ها است.

او که در مراسم آغاز ساخت ساختمان پشتیبانی پروژه تولید ایزوتوپ‌های پایدار سخن می‌گفت، ابراز امیدواری کرد که بخش علمی و تحقیقاتی این پروژه که با همکاری روسها انجام می گیرد به زودی پایان یافته و کار وارد مرحله اجرایی شود. آقای صالحی اضافه کرد که قرار است در قالب این پروژه تغییراتی در ماشین‌های سانتریفیوژ IR1 ایجاد شود تا بتوانند ایزوتوپ‌های پایدار تولید کنند.

به گفته او ایزوتوپ های پایدار از قیمت بالایی برخوردار هستند و کشورهای اندکی در دنیا این محصولات را تولید می کنند. آقای صالحی اضافه کرد که سازمان انرژی اتمی برای تولید ایزوتوپ ها باید سانتریفیوژهای جدیدی طراحی و تولید کند.

فردو یکی از مراکز غنی سازی اورانیوم بحث برانگیز ایران در جریان مذاکرات هسته ای با ایران بود. آمریکا و دیگر قدرت های جهانی اصرار به توقف فعالیت‌های غنی سازی در این مجتمع داشتند، سرانجام در پی توافق هسته‌ای از هزار و ۴۴ دستگاه سانتریفیوژ در این مرکز، تعداد زیادی غیرفعال شد. آنگونه که آقای صالحی توضیح داد، تنها ۳۰۰ دستگاه فعال باقی مانده است.

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران همچنین گفت که قرار است بخش دیگری از فردو به آزمایشگاه فنی و علمی پیشرفته تبدیل شود.

تحویل آب سنگین به آمریکا پس از دریافت پول

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در بخش دیگری از سخنان روز سه‌شنبه خود درباره فروش آب سنگین ایران نیز گفت که طبق برجام قرار است ۳۲ تن آب سنگین به آمریکا فروخته شد که با توجه به توقیف دو میلیارد دلار ایران در آمریکا، از آن کشور خواسته شده است تا پول را پیش از دریافت آب سنگین واریز کند.

او اضافه کرد که اروپایی‌ها متقاضی خرید ۲۰ تن آب سنگین از ایران هستند، ضمن اینکه مذاکره برای فروش ۴۰ تن آب سنگین به روسیه در حال انجام است.

دیوان عالی آمریکا اخیرا حکم برداشت از دو میلیارد دلار دارایی ایران را برای پرداخت غرامت به خانواده‌های آسیب دیدگان از عملیات تروریستی که ایران در آنها نقش داشته است، تایید کرده است. این موضوع موجب نگرانی مقام‌های ایران نسبت به امکان دریافت ۸ میلیون دلار حاصل از فروش آب سنگین به آمریکا شده است.

از سوی دیگر، مجلس نمایندگان آمریکا هفته گذشته اصلاحیه‌ای را به تصویب رساند که دولت ایالات متحده را از خرید آب سنگین از جمهوری اسلامی ایران منع می‌کند. این در حالی است که مقام‌های دولت باراک اوباما نسبت به خطر انداختن توافق هسته ای ایران و غرب هشدار داده بودند.

XS
SM
MD
LG