لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۳۶

فوتبال مردان در حضور مردان؛ دربی تهران بدون تماشاگران زن برگزار می‌شود


دربی پایتخت
دربی پایتخت

در آستانه برگزاری دربی پایتخت، طفره‌رفتن مقام‌های ورزشی از پاسخگویی صریح و پایان بلیت‌فروشی بدون تخصیص جایگاه برای زنان حکایت از آن دارد که اینبار هم زنان در استادیوم فوتبال حضور نخواهند داشت.

مسابقه فوتبال تیم‌های استقلال و پرسپولیس قرار است روز یکشنبه، ۳ اردیبهشت‌ماه، در حضور ۱۵ هزار تماشاچی در استادیوم آزادی برگزار شود.

حمید سجادی، وزیر ورزش و جوانان، به بهانه تعمیر «بخش‌های زیادی از استادیوم آزادی» و نیاز به مشورت‌ با شورای تامین و فدراسیون فوتبال تلویحا از عدم حضور زنان تماشاچی در مسابقه دربی پایتخت خبر داد.

این مقام ورزشی توضیح نداده که تعمیرات استادیوم آزادی چرا الزاما به حذف سهمیه زنان تماشاچی منجر‌ شده است.

ضمن اینکه با توجه به ظرفیت ۷۵ هزار نفری استادیوم آزادی، مسئولان توضیحی برای خالی ماندن ۸۰ درصدی صندلی‌های این ورزشگاه در مسابقه پرطرفداری همانند پرسپولیس و استقلال نداده‌اند.

درحالی‌که فدراسیون فوتبال ایران تحت فشار فیفا متعهد به حضور زنان تماشاچی در مسابقات فوتبال شده است، مقامات ورزشی ایران بارها به بهانه‌های گوناگون از جمله تعمیرات استادیوم، این تعهد را نادیده گرفته‌اند.

حمید سجادی، میزبانی تماشگران زن را نیازمند «کار تخصصی و رسیدگی» خوانده و گفته است: «هرزمان که شرایطش فراهم باشد قدم بانوان روی چشم است.»

سهیل مهدی، مسئول برگزاری مسابقات لیگ برتر، هم مرجع تصمیم‌گیرنده برای حضور زنان در ورزشگاه آزادی را شورای تامین معرفی کرده است.

سهیل مهدی بدون اشاره به جزئیات، حضور زنان تماشاچی فوتبال را به بازی‌های ملی محدود دانسته است.

به نظر می‌رسد مقامات حکومتی بازهم درصدد سنگ‌اندازی و مانع‌تراشی برای حضور زنان تماشاچی فوتبال خواهند بود.

از دیگر نشانه‌های غیبت زنان در مسابقه سرخآبی‌ها، پایان بلیت‌فروشی دربی پایتخت بدون درنظرگرفتن جایگاه برای حضور زنان است.

‌برخی کارشناسان معتقدند خودداری شمار روزافزون زنان از تن‌دادن به حجاب اجباری، بر واهمه مقامات ورزشی و امنیتی و تشدید محدودیت‌ها برای حضور زنان تماشاچی فوتبال افزوده است.

XS
SM
MD
LG