لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۴۹

تماشاگران زن همچنان پشت درهای بسته ورزشگاه‌ها؛ رئیس فیفا بار دیگر به ایران می‌رود


گزارش‌ها حاکی است که رئیس فدراسیون بین المللی فوتبال، فیفا قصد دارد برای بررسی روند حضور زنان در ورزشگاه‌ها به زودی به ایران سفر کند.

خبرگزاری فرانسه روز چهارشنبه ۱۵ آبان ماه به نقل از یک منبع آگاه نوشت که جیانی اینفانتینو، رئیس فدراسیون بین المللی فوتبال، به تازگی با ارسال نامه‌ای خطاب به فدراسیون فوتبال ایران اعلام کرده است که قصد دارد برای تماشای یک بازی فوتبال لیگ مردان ایران، که با حضور تماشاگران زن برگزار شود، به ایران سفر کند.

با این حال زمان دقیق سفر رئیس فیفا به ایران اعلام نشده است.

اما اعلام سفر احتمالی اینفانتینو برای بررسی وضعیت حضور زنان ایرانی در ورزشگاه‌‌ها در شرایطی است که بازی های لیگ مردان ایران با حضور زنان برگزار نمی شود و همچنان درهای ورزشگاه برای زنان در این بازی‌ها بسته است.

زنان در ایران پس از فشارهای فیفا در نهایت در ۱۸ مهرماه امسال پس از گذشت چهل سال توانستند به صورت رسمی تماشاچی فوتبال از روی سکوهای آزادی باشند، با این‌حال مجوز حضور زنان در ورزشگاه‌ها از سوی مقامات جمهوری اسلامی تنها برای بازی های ملی داده شده است.

این در حالی است که فیفا در بیانیه‌ای پس از بازی ایران و کامبوج و باز شدن درب‌های ورزشگاه به روی تماشاگران زن اعلام کرد که حضور زنان در ورزشگاه‌ها «دیگر نباید وقفه یا بازگشتی وجود داشته باشد.»

رژیم جمهوری اسلامی از انقلاب ۵۷ تاکنون بسیاری از فرصت‌ها را از زنان ایرانی دریغ کرده است. رژیم حاکم بر ایران حتی تا همین اواخر، یعنی تا پیش از بازی تیم‌های ملی ایران و کامبوج، درهای ورزشگاه ها را هم به روی زنان بسته بود و در تمام این سال‌ها تنها در چند مورد، آن هم به صورت گزینشی، اجازه داده بود که زنان وارد ورزشگاه‌ها شوند. وزارت خارجه آمریکا همواره تضییع حقوق زنان در ایران توسط رژیم جمهوری اسلامی را به شدت محکوم کرده و خواستار آن شده‌ است که آزار و اذیت و تبعیض علیه زنانی که تنها حقوق اولیه و بنیادین خود را مطالبه می‌کنند، پایان یابد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG