لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۲۴

خداحافظی تلخ تیم ملی از جام جهانی؛ ایران با پرتغال مساوی کرد و حذف شد


دفع پنالتی کریس رونالدو توسط علیرضا بیرانوند، دروازه بان ایران
دفع پنالتی کریس رونالدو توسط علیرضا بیرانوند، دروازه بان ایران

تیم ملی فوتبال ایران در آخرین بازی گروهی خود در جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه، با کسب یک نتیجه مساوی مقابل پرتغال از راهیابی به مرحله بعد باز ماند.

بازیکنان تیم ملی ایران این بازی را، که دوشنبه شب چهارم تیر برگزار شد، با لباس‌های سفید و ترکیب، علیرضا بیرانوند، احسان حاج صفی(میلاد محمدی)، مرتضی پورعلی گنجی، مجید حسینی، رامین رضائیان، سعید عزت‌اللهی (کریم انصاری فرد)، وحید امیری، امید ابراهیمی، علیرضا جهانبخش (سامان قدوس)، مهدی طارمی و سردار آزمون، آغاز کرد.

بازیکنان تیم ملی ایران که از دو دیدار قبلی خود سه امتیاز کسب کرده بودند و برای صعود به برد نیاز داشتند، در نیمه اول علاوه بر دفع حملات پرتغال نیم نگاهی هم به دروازه حریف داشتند و حملاتی را تدارک دیدند، اما پرتغال سرانجام پیش از پایان نیمه اول توسط بازیکن شماره ۲۰ خود، کوارشما، با یک شوت از راه دور به گل رسید.

نیمه دوم بازی با حملات دو تیم دنبال شد، اما بازیکنان ایران به مرور حملات خود را روی دروازه تیم پرتغال، قهرمان اروپا، افزایش دادند.

داور بازی در دقیقه ۵۳ پس از ویدئو چک خطای سعید عزت اللهی روی کریس رونالدو، را خطا تشخیص داد و رونالدو برای زدن ضربه پشت توپ قرار گرفت، اما ضربه او توسط علیرضا بیرانوند دروازه بان تیم ملی ایران دفع شد.

بازیکنان ایران در ادامه حملات خود را روی دروازه پرتغال افزایش دادند. سرانجام در دقیقه ۹۲ داور خطای هند مدافع پرتغال را، پس از بازبینی تصاویر ویدئویی، پنالتی تشخیص داد و کریم انصاری فرد این پنالتی را در درون دروازه جای داد.

حملات ایران در دقایق وقت تلف شده روی دروازه پرتغال نتیجه نداد و سرانجام بازی با نتیجه یک بر یک به پایان رسید.

با این نتیجه، اسپانیا که مقابل مراکش به مساوی دست یافته بود، با پنج امتیاز صدرنشین گروه شد، پرتغال با پنج امتیاز دوم شد، ایران با چهار امتیاز در جایگاه سوم گروه قرار گرفت و مراکش چهارم شد.

بازیکنان ایران دیدار نخست خود را با برد مقابل مرکش به پایان برده و در دومین بازی خود، مقابل اسپانیا با نتیجه یک بر صفر شکست خورده بودند.

ایران اگر چه به مرحله بعد صعود نکرد، اما تلاش بازیکنان تیم ملی یک رکورد به جای گذاشت و آن اولین حضور چهار امتیازی تیم ملی ایران در جام جهانی بود. تیم ملی در چهار دوره پیش هیچگاه بیشتر از سه امتیاز کسب نکرده بود.

مهار پنالتی بهترین بازیکن جهان توسط دروازه بان تیم ملی ایران نیز یکی از رویدادهای جالب این دیدار بود.

از جمله کسانی که به بازی ایران واکنش نشان دادند، شهبانو فرح پهلوی همسر آخرین شاه ایران بود که ویدئو کوتاهی روی توئیتر خود قرار داد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG