لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۵۲

تلاش‌ها برای رفع یک ممنوعیت؛ مجوز حضور خانواده‌ها برای تماشای بازی ایران پرتغال صادر شد


در حالیکه انتقادها به محدودیت ورود زنان ایرانی به ورزشگاهها برای تماشای مسابقات ورزشی مردان همچنان ادامه دارد، دولت ایران مجوز حضور خانواده ها در ورزشگاه آزادی برای تماشای دیدار تیم ملی ایران مقابل پرتغال را صادر کرده است.

خبرگزاری‌های داخلی ایران یکشنبه سوم تیر گزارش دادند که مدیر ورزشگاه یکصد هزار نفری آزادی از صدور مجوز حضور خانواده‌ها در این ورزشگاه و تماشای بازی تیم ملی ایران از طریق نمایشگر ۱۲۰۰ متر مربعی را صادر کرده است.

این تنها بخت زنان ایرانی برای حضور در ورزشگاه و تماشای فوتبال است چرا که پلیس با توجه به فشار روحانیون سنتی و دستگاه قضایی، حضور زنان در محل برگزاری مسابقات فوتبال را ممنوع کرده است.

زنان ایرانی هفته گذشته برای اولین بار طی برنامه ای که یک بار لغو و دوباره تایید شد، موفق شدند دقایقی پیش از آغاز دیدار تیم ملی ایران و اسپانیا وارد ورزشگاه شده و از این بازی از روی نمایشگر ببینند.

این تجربه بازتاب‌های مختلفی از جمله در روزنامه واشنگتن پست داشت. این روزنامه در گزارشی اشاره کرد که پلیس با وجود صدور مجوز دولتی راههای ورود به ورزشگاه را بسته بود، اما یک ساعت به بازی مانده با دستور وزیر کشور درهای ورزشگاه به روی خانواده ها باز شد و زنان ایرانی پس از ۳۸ سال برای تماشای یک بازی فوتبال به ورزشگاه رفتند.

طی روزهای اخیر، همزمان با بازی های تیم ملی فوتبال ایران در جام جهانی، اقدامات مختلفی برای رفع ممنوعیت ورود زنان ایرانی به ورزشگاه‌ها صورت گرفته است؛ از جمله ۱۸ تن از زنان سرشناس ایرانی با امضای نامه ای از فیفا، فدراسیون جهانی فوتبال، خواسته اند که حکومت جمهوری اسلامی را برای رفع این ممنوعیت تحت فشار بگذارد.

بسیاری از زنان امیدوارند نمایش فوتبال در ورزشگاه آزادی از طریق نمایشگر در حضور خانواده‌ها، و البته فشارهای فیفا و بازتاب‌های جهانی ممنوعیت ورود زنان ایرانی به ورزشگاه‌ها در جریان مسابقات جام جهانی روسیه، آغازی باشد به رفع این ممنوعیت.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG