لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۱۴

وزیر خارجه آمریکا در دیدار با همتای مصری: اقدامات جمهوری اسلامی ایران نگران‌کننده است


آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا می‌گوید ایالات متحده و مصر نسبت به فعالیت‌های «بی‌ثبات کننده» ایران نگرانی جدی دارند.

وزیر خارجه آمریکا این سخنان را روز دوشنبه و با آغاز اولین «گفت‌وگوهای استراتژیک آمریکا-مصر» از سال ۲۰۱۵ و در حضور سامح شکری، وزیر خارجه مصر بیان کرد.

آقای بلینکن در خصوص ایران گفت «در مورد ایران، ما نگرانی‌های جدی و مشترک در رابطه با نفوذ بی‌ثبات‌کننده ایران در منطقه، از جمله حمایت این کشور از تروریسم، برنامه موشک‌های بالستیک، و رویه ظالمانه بازداشت خودسرانه اتباع خارجی، از جمله شهروندان آمریکایی برای اعمال فشار سیاسی داریم. ایران با داشتن تسلیحات هسته‌ای حتی یک نیروی بی‌ثبات‌کننده‌تر در منطقه و فراتر از آن خواهد بود. به همین دلیل است که پرزیدنت بایدن اخیراً با همتایان آلمانی، فرانسوی و بریتانیایی خود در مورد اینکه چگونه می‌توانیم برای بازگرداندن ایران به برجام، یا همان توافق هسته‌ای، با یکدیگر همکاری کنیم، گفتگو کرده بود.»

علاوه بر مسئله ایران، آقای بلینکن گفت در گفت‌و‌گوهای استراتژیک با مصر موضوعات دیگری از جمله همکاری در زمینه امنیت منطقه مطرح می‌شود.

آقای بلینکن گفت پیمان کمپ دیوید در بیش از چهار دهه گذشته سنگ بنای صلح در منطقه بوده است و باعث شده است که کشورهای دیگر عرب نیز با اسرائيل صلح کنند. او گفت روابط مصر و اسرائيل قوی تر از هر زمان دیگری است و اقدامات مصر در آتش بس در غزه مهم بوده است.

او همچنین گفت در زمینه مسائل لیبی، آمریکا و مصر باهم همکاری می کنند و در زمینه خروج همه نیروهای خارجی از لیبی توافق دارند.

آقای بلینکن همچنین در سخنانش به سودان و اتیوپی و تحولات اخیر این کشورها و همکاری با مصر در این زمینه صحبت کرد.

ایران و آمریکا از زمان روی کار آمدن پرزیدنت بایدن مذاکرات غیرمستقیمی را در وین اتریش آغاز کردند اما در اواخر دولت حسن روحانی این مذاکرات تعلیق شد. قرار است به زودی این مذاکرات از سر گرفته شود.

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران روز دوشنبه ۱۷ آبان، در جلسه خبری هفتگی در واکنش به اظهارات جیک سالیوان سه شرط ارائه کرد و گفت که ایالات متحده برای بازگشت به برجام «باید بپذیرد مقصر وضعیت فعلی است»، همه تحریم‌ها را «یک‌جا به صورت موثر بردارد»، و تضمین بدهد که «هیچ دولتی در آمریکا دوباره این شرایط را تکرار نخواهد کرد.»

XS
SM
MD
LG