لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۴۲

تلاش جمهوری اسلامی برای عادی‌سازی و تحمیل فراموشی با ابزار هنر


سیمرغ جشنواره فیلم فجر عکس خبرگزاری موج
سیمرغ جشنواره فیلم فجر عکس خبرگزاری موج

مقامات جمهوری اسلامی بعد از شکست در برگزاری عادی و پرشور جشنواره‌های تئاتر و فیلم فجر، حالا تلاش می‌کنند به هر نحو ممکن این شکست‌ها را در جشنواره موسیقی فجر جبران کنند.


با آغاز موج اعتراضات مردمی در ایران از شهریور ماه، و سرکوب شدید معترضان، کشتار، بازداشت‌های خشن و احکام اعدام، هنرمندان کشور نیز همگام و همدل با سایر مردم به هر نحو ممکن همراهی خود با معترضان را نشان دادند.

در این میان هنرمندان عرصه موسیقی و خوانندگان در داخل و خارج از کشور با لغو کنسرتهای برنامه‌ریزی شده اعلام کردند که دیگر حاضر به بازی در زمین حاکمیت نیستند و قصد ندارند عامل شستن خون‌های به ناحق ریخته شده جوانان ایران باشند.


مهدی اسماعیلی وزیر ارشاد جمهوری اسلامی آذرماه امسال گفته بود: «من از عموم هنرمندان به ویژه اهالی موسیقی خواهش می‌کنم فعالیت‌هایشان را آغاز کنند، از نظر دولت و وزارت ارشاد هیچ مانعی برای برگزاری کنسرت نیست، در حوزه موسیقی محدودیتی نداریم و ان‌شاءالله بتوانیم به زودی شاهد رونق این فعالیت‌ها باشیم.»


این دعوت وزیر ارشاد اما با پاسخ سرد و منفی بسیاری از هنرمندان عرصه موسیقی روبرو شد و با وجود تلاش‌های بسیار هیچ خواننده‌ای حاضر به اجرای کنسرت نشد.
در همان ایام خبر برگزاری «کنسرت خنده» با اجرای فردی به نام «حسن ریوندی» در جزیره کیش برنامه‌ریزی و اعلام شد که با عکس‌العمل شدید مخاطبان و مردم این برنامه هم لغو شد.


در بهمن ماه اما همزمان با آغاز جشن‌های پیروزی انقلاب اسلامی وزارت ارشاد جمهوری اسلامی توانست نخستین کنسرت رسمی با اجرای خواننده‌ای به نام «زانکو» آغاز کند، رسانه‌های حکومتی این کنسرت را نقطه عطفی در موسیقی ایران دانستند و در اقدامی کم‌سابقه در رسانه‌های سنتی و مذهبی جمهوری اسلامی به تبلیغ و رپورتاژ آن پرداختند تصاویر منتشر شده از اجرای خواننده اما انتقادهای زیادی از سوی اهالی موسیقی را در پی داشت.


حالا خبر رسیده که مقامات وزارت ارشاد قصد دارند چراغ کم فروغ موسیقی را با کنسرت خواننده‌های دیگری که زمانی حتی حاضر نبودند به آنها مجوز فعالیت بدهند، روشن تر کنند.


روز پنجشنبه رسانه‌های داخلی اعلام کردند معین زندی معروف به «معین زد» و گرشا رضایی در جشنواره موسیقی فجر اجرای صحنه‌ای خواهند داشت. یکروز قبل‌تر هم خبری از کنسرت «گروه ماکان» و «سیروان خسروی» در روز ۲۳ بهمن در تهران منتشر شد. این دو خواننده اما در صفحه شخصی خود در اینستاگرام تلویحا اعلام کردند که به زور و اجبار، وادار به برگزاری این کنسرت‌ها شده‌اند.


سیروان خسروی و گروه ماکان از نخستین خواننده‌هایی بودند که با مردم معترض ابراز همبستگی کردند و خبرهایی هم مبنی بر احضار آنها منتشر شده بود.


حالا به نظر می‌رسد جمهوری اسلامی قصد دارد عادی‌سازی را با قدرت بیشتر ادامه دهد و این امر را با کسانی آغاز کرده که پیوستگی بیشتری با مردم داشته‌اند.


براساس گزارش‌های دریافتی گروههای وابسته به جمهوری اسلامی در خارج از کشور هم فعال شده‌اند تا با برگزاری کنسرت خواننده‌های مختلف، روند فراموشی را سرعت ببخشند.

XS
SM
MD
LG