لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۱۰

دادگاه تجدید نظر ۸ فعال فیسبوکی در تهران برگزار شد


دادگاه تجدیدنظر هشت فعال شبکه اجتماعی فیسبوک که اواخر تیرماه توسط دادگاه انقلاب به اتهاماتی نظیر فعالیت تبلیغی علیه نظام و توهین به مقدسات به مجموع ۱۲۷ سال زندان محکوم شده بودند، صبح روز یکشنبه در تهران برگزار شد.

خبرگزاری ایرانا به نقل از شیما قوشه، وکیل مدافع دو نفر از این متهمان، نوشت دادگاه تجدیدنظر این هشت محکوم در شعبه ۵۴ دادگاه تجدیدنظر استان تهران به ریاست قاضی پورعرب برگزار شد که حدود چهار ساعت طول کشید و قاضی، برخلاف دادگاه بدوی، اجازه داد متهمان صحبت کنند و به دفاع از خود بپردازند.

به گفته او هفت نفر از متهمان در دادگاه حاضر بودند و تنها یکی از آنها که به قصد وثیقه آزاد است، در جلسه حضور نداشت. وکیل مدافع دو نفر از متهمان این پرونده همچنین افزود نماینده دادستان و نماینده سپاه به عنوان ضابط پرونده حضور داشتند.

در گزارش ایرنا، به نتیجه دادگاه امروز اشاره‌ای نشده است و مشخص نیست آیا دادگاه ادامه پیدا خواهد کرد یا آن که بزودی حکم دادگاه تجدید نظر صادر خواهد شد.

نخستین جلسه رسیدگی به اتهامات این هشت نفر ۲۵ فروردین ماه برگزار شد و بعد از برگزاری چند جلسه، در نهایت حکم دادگاه روز ۹ اردیبهشت ماه صادر شد، که بر مبنای آن یکی از متهمان به ۱۸ سال و ۹۱ روز و یک نفر دیگر به ۱۹ سال و ۹۱ روز زندان، و نیز پرداخت جریمه نقدی و شلاق محکوم شده‌اند.

دیگر متهمان این پرونده نیز به ۸ تا ۲۱ سال حبس محکوم شدند که احکام زندان صادر شده برای همه آنها در مجموع بیش از ۱۲۷ سال است.

این جوانان تعدادی صفحه در شبکه اجتماعی فیسبوک – که در ایران فیلتر شده – را مدیریت می‌کردند و از تیر ماه ۱۳۹۲ تحت پیگرد قرار گرفته و به گفته ایرنا، با حکم دادستانی، دستگیر و بازداشت شدند.

به گزارش ایرنا اتهامات مختلفی علیه متهمان این پرونده مطرح شده، اما اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی و فعالیت تبلیغی علیه نظام تقرییا در پرونده هر هشت نفر مشترک است. اتهامات مطرح شده دیگر برای برخی از آنها عبارتند از توهین به مقدسات، توهین به سران قوا و توهین به اشخاص.

از هویت این محکومان و فعالیت‌های آنها جزئیات بیشتری منتشر نشده است.

XS
SM
MD
LG