لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۵۵

اژه ای: رئیس‌جمهور حق ابطال مصوبات فلیترینگ را ندارد


غلامحسین محسنی اژه ای، دادستان کل کشور و سخنگوی قوه قضاییه جمهوری اسلامی، محمود واعظی، وزیر ارتباطات دولت حسن روحانی را متهم به قانون شکنی کرد.

دادستان کل ایران روز دوشنبه در یک کنفرانس خبری گفت عدم اجرای فیلترینگ برنامه واتس آپ توسط وزارت ارتباطات خلاف قانون بوده است.

او گفت رئیس جمهوری نمی تواند مصوبات «کمیته تعیین مصادیق محتوای مجرمانه» را باطل کند و جلسه ای که در آن به فیلتر شدن واتس اپ رای داده شد، رسمیت داشته است.

وزیر ارتباطات ایران حدود دو هفته پیش گفت حسن روحانی رئیس جمهوری ایران، دستور رفع فیلترینگ شبکه اجتماعی «واتس‌اپ» را صادر کرد. او گفته بود جلسه کمیته تعیین مصادیق محتوای مجرمانه رسمیت نداشته چرا که یکی از حاضران حق رای دادن نداشته است.

محمود واعظی گفته بود موضوع فیلتر کردن شبکه‌های اجتماعی، و فیلترینگ واتس‌اپ، در شورای عالی فضای مجازی مطرح شد و رییس جمهور دستور داد که این کار متوقف شود.

واتس‌اپ به طور گسترده در میان کابران ایرانی مورد استفاده قرار می گیرد. تصمیم مقامات برای فیلتر کردن این شبکه نارضایتی کاربران را در شبکه های اجتماعی به دنبال داشت.

حسن روحانی شنبه ۲۷ اردیبهشت در جشنواره ارتباطات و فناوری اطلاعات با برشمردن ویژگی های شبکه های اجتماعی نظیر فیس بوک و تاثیرگذاری آنها گفت: «کم کم به نقطه ای می رسیم که جایی برای استبداد پیام نباشد، دیگر دوران پیام از طریق بلندگوها، منبرها و تریبون های یک طرفه به سر آمده و امروز هر پیامی در دنیا بازتاب وسیعی دارد و پیام ها قوی تر و تاثیرگذارتر است.»

او همچنین برخورد جمهوری اسلامی با ماهواره را موثر ندانست و گفت که «مبارزه در پشت بام و بالکن ها هم اثرگذار نبود نه ایمان مردم رفت و نه هویت آنان.» روحانی در ادامه در مورد نگرانی از تاثیر اینترنت نیز گفت که «بهتر است به جوانان اعتماد کنید.»

این سخنان رئیس جمهوری ایران با واکنش تند محافظه کاران و رسانه های آنان روبرو شد. محمدجعفر منتظری، رئیس دیوان عدالت اداری ایران روز دوشنبه اظهارات حسن روحانی را «طعنه به قانون» خواند و گفت: «ممنوعیت به کارگیری تجهیزات دریافت از ماهواره قانونی است و باید اجرا شود.»
XS
SM
MD
LG