لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۲۵

دادستان فارس احضار مدیر فیس بوک را تکذیب کرد


هنوز چند ساعت از انتشار خبری مبنی بر احضار «مارک زاکربرگ»، مدیر فیس بوک توسط دادگستری استان فارس نگذشته بود که دادستان شیراز این خبر را تکذیب کرد.

علی القاصی مهر، سه شنبه شب به خبرگزاری رسمی ایران گفت: «اخباری که در برخی سایت های مجازی دال بر احضار زاکربرگ مدیر فیس بوک توسط دادگستری فارس انتشار یافته به کل تکذیب می شود.»

خبرگزاری ایسنا روز سه شنبه ۶ خرداد خبر احضار مدیر فیس بوک به دادگاه را منتشر کرد. بر اساس این خبر، روح‌الله مومن‌نسب، معاون فناوری اطلاعات و رسانه‌های نوین مرکز فضای مجازی بسیج، با «صهیونیست» خواندن مدیر فیسبوک، گفته بود که او یا «وکیل قانونی آن باید برای دفاع از خود و جبران مافات به دادگستری این استان مراجعه کند.»

دادستان فارس چند ساعت پس از انتشار این خبر، آن را تکذیب کرد. او همچنین موضوع فیلترینگ «واتس اپ» و نرم افزار «اینستاگرام» توسط یک قاضی شیرازی را هم که در قول مومن نسب مطرح شده بود، تکذیب کرد و گفت: هیچگونه فیلترینگی در این زمینه تاکنون نداشته ایم .

طی هفته های گذشته موضوع دامنه آزادی ها در اینترنت و فیلترینگ شبکه های مجازی، بحث های بسیاری را میان مقام های دولتی ایران و محافظه کاران بر انگیخته است. حسن روحانی رئیس جمهوری ایران به روشنی با فیلتر کردن شبکه های اجتماعی مخالفت کرد و در یک سخنرانی گفت که باید در این باره به جوانان اعتماد کرد و تشخیص مضرات و فواید اینترنت را به عهده کاربران گذاشت. این سخنان خیلی زود با واکنش رئیس قوه قضاییه ایران مواجه شد و لاریجانی گفت که کسانی که مسموم بودن فضاهای مجازی را قبول ندارند، معلوم است این فضا را نمی‌شناسند.

از سوی دیگر دولت با فیلترینگ نرم افزار «واتس اپ» که به تصویب «کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه در فضای مجازی» رسیده بود نیز مخالفت کرد و این مخالفت با انتقادات تند محافظه کاران روبرو شد.
XS
SM
MD
LG