لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۴۸

بیست اعدام در ایران به رغم اعتراض نهادهای حقوق بشری


ایران یکی از کشورهای جهان است که به نسبت جمعیت بیشترین اعدام ها را دارد.
ایران یکی از کشورهای جهان است که به نسبت جمعیت بیشترین اعدام ها را دارد.

در حالیکه نهادهای حقوق بشری از ایران خواسته بودند که اعدام متهمان قاچاق مواد مخدر را متوقف کند اما رسانه های ایران از اعدام بیست نفر در دو روز گذشته خبر می دهند.

در دو روز گذشته ۲۰ نفر به اتهام هایی چون قاچاق جرائم مواد مخدر، سرقت مسلحانه و قتل در زندان های رجایی شهر و شهرهای کرمان و قزوین توسط قضایی ایران اعدام شده اند. خبر این اعدام ها در خبرگزاری قوه قضاییه و دو سایت محلی منتشر شده است.

جزئیات زیادی از همه مشخصات این مجرمان مشخص نشده اما دادگستری قزوین در شرح دو اعدام اعلام کرد صبح امروز (یکشنبه) دو نفر به اسامی اکبر.ک ۳۶ ساله و مرتضی.ح به جرایمی در رابطه با مواد مخدر اعدام شدند. در کرمان هم اسم یکی از اعدامی ها شمس الدین.ر اعلام شده است.

گروه مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران موسوم به هرانا نیز می گوید روز شنبه دست‌کم ۱۶ زندانی در دو زندان رجایی شهر و کرج به دار آویخته شدند.

درخواست نهادهای حقوق بشری

اعدام های دو روز اخیر در حالی انجام شده که پیشتر روز جمعه ۲۴ دی، «دیده‌بان حقوق بشر» و «عفو بین‌الملل» از ایران خواسته بودند اعدام ۱۲ نفر را لغو کند . این دو نهاد نوشته بودند که این افراد قرار است روز شنبه ۲۵ دی ‌ماه برای جرایمی در ارتباط با مواد مخدر در زندان مرکزی کرج اعدام شوند.

«دیده‌بان حقوق بشر» در گزارش سال ۲۰۱۶ خودبه عملکرد بیش از ۹۰ کشور از جمله ایران در زمینه حقوق بشر پرداخته است و در آن موضوع تعداد بالای اعدام‌ها در ایران اشاره شده است.

با وجود وعده‌های مکرر تهران در کاهش تعداد بالای اعدام‌ها، سازمان‌ها و محافل حقوق بشری می‌گویند جمهوری اسلامی ایران هنوز پیشرفت ملموسی در این زمینه نکرده است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG