لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۲۹

احتمال مجازات اعدام برای متهم تیراندازی در ایالت فلوریدا


 استبان سانتیاگو ۲۶ ساله سابقه یکسال خدمت در عراق برای ارتش آمریکا را دارد.
استبان سانتیاگو ۲۶ ساله سابقه یکسال خدمت در عراق برای ارتش آمریکا را دارد.

با تفهیم اتهام عامل تیراندازی در یک فرودگاه در ایالت فلوریدا که به کشتن پنج نفر منجر شد، او با مجازات احتمالی اعدام روبروست.

به گزارش رویترز عصر شنبه ۱۸ دی، استبان سانتیاگو کهنه سرباز آمریکایی که به روی مردم در فرودگاه فورت لادردیل در شمال میامی تیراندازی کرد به طور رسمی از سوی دادستان کل فلوریدا تفهیم اتهام شد.

ویلفردو فرر، دادستان منطقۀ جنوبی فلوریدای آمریکا این فرد مهاجم را به «حملۀ مسلحانه با سلاح گرم و اقدام خشونت‌آمیز در یک فرودگاه» متهم کرد که مجازات آن اعدام یا حبس ابد است.

روز جمعه استبان سانتیاگو در بخش تحویل چمدان ترمینال دو فرودگاه شهر فورت لادردیل که بیست و یکمین فرودگاه آمریکا است، تیراندازی کرد که پنج کشته و ۱۲ مجروح بر جای گذاشت.

فرد مهاجم به سرعت دستگیر شد.

درحالی‌که گزارش‌ها از بیماری روانی کهنه‌سرباز عامل تیراندازی در فرودگاه فلوریدای امریکا حکایت دارد، مقامات امریکایی از احتمال اعدام وی خبر می‌دهند.

تحقیقات پلیس نشان می دهد که هنوز «هیچ دلیل مشخصی» یا انگیزه ای برای تیراندازی مهاجم به مردم وجود ندارد.

سانتیاگو سابقه حضور در ارتش آمریکا را دارد و وزارت دفاع ایالات متحده در بیانیه ای اعلام کرد او در سالهای ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۱ در عراق خدمت کرده است و پیش از این برای مشکلات روحی برای ارزیابی به روانپزشک معرفی شد. خانواده سانتیاگو مدعی هستند که او در عراق عقلش را از دست داد.

مجازات اعدام در آمریکا

با اینکه بیش از نیمی از ایالت های آمریکا مجازات اعدام را لغو کرده اند یا آن را اجرا نمی کنند، براساس قوانین، هنوز دولت فدرال برای برخی جرایم درخواست مجازات اعدام می کند اما کمتر مواردی از اجرای این مجازات گزارش شده است.

جرایمی چون خیانت، تروریسم و قتل ماموران فدرال با مجازات اعدام روبرو می شود.

از ۱۹۸۸، از سوی دادگاه فدرال تنها سه مجرم در آمریکا اعدام شده اند که یکی از آنها تیموتی مک‌وی بود. مک‌وی یک کهنه سرباز بود که با بمبگذاری در اوکلاهما سیتی در سال ۱۹۹۵ موجب مرگ ۱۶۸ نفر شده بود و در سال ۲۰۰۱ با تزریق کشنده اعدام شد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG