لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۵۱

غوغای دلار در بازار؛ فرمانده نیروی هوافضای سپاه: خاکریز اقتصاد ضعیف است


نرخ دلار بالای ۵۰ هزار تومان جا خوش کرده، اما رئیس کل بانک مرکزی از مدیریت قوی بازار ارز سخن می‌گوید و رسانه‌های نزدیک به دولت از سقوط آزاد دلار خبر می‌دهند. اما در سوی دیگر یک مقام ارشد نظامی، اقتصاد را خاکریز ضعیف جمهوری اسلامی دانسته است.

امیرعلی حاجی‌زاده، فرمانده نیروی هوافضای سپاه، گفته است که «ما امروز از قدرت منطقه‌ای هم عبور کرده‌ایم» اما «دشمن تشخیص داده است ما خاکریز ضعیفی به‌نام اقتصاد داریم و از این ناحیه به ما حمله می‌کند»

وی غیرمستقیم حسن روحانی را عامل شرایط کنونی دانسته و گفته است: «در دهه ۹۰ بی‌عملی داخلی، عقب‌افتادگی ایجاد کرد و موجب شد خاکریز ضعیف ما اقتصاد باشد»

وبسایت «فردای اقتصاد» با ارائه تصویری ساده از اقتصاد ایران نوشت: «اولین بار در مرداد سال ۸۷ بود که بانک مرکزی از ایران چک ۱۰۰ هزار تومانی به عنوان درشت‌ترین اسکناس اقتصاد ایران رونمایی کرد. در آن زمان قیمت دلار در بازار آزاد ۹۷۰ تومان بود، یعنی بزرگ‌ترین اسکناسی که دولت روانه بازار کرده بود بیش از ۱۰۰ دلار ارزش داشت. حال امروز در اول اسفند ۱۴۰۱، نرخ ارز در بازار غیررسمی به حدود ۵۰ هزار تومان رسیده است. این یعنی ارزش بزرگ‌ترین اسکناس اقتصاد ایران حالا به تنها ۲ دلار رسیده است.»

دولت اما برای ممانعت از کاهش ارزش پول ملی، اقدامات متعددی داشته است، اما تصميمات تيم اقتصادی دولت سيزدهم بويژه در حوزه ارز آنقدر متزلزل است که عمر برخی از اين تصميمات حتی به يک ماه و دو ماه هم نمی‌رسد.

روزنامه جمهوری اسلامی در این زمینه نوشته است که از ۴ بهمن ‌ماه ۱۴۰۱ قرار شد به هر فرد داراي کارت ملی ۵۰۰۰ يورو يا معادل اختصاص يابد تا از التهاب بازار کاسته شود، اما حالا و بعد از آن همه هياهو درباره رشد درآمد ارزی و پر بودن ذخائر، مدير پروژه مرکز مبادله ارز و طلا مي‌گويد ارز ۵۰۰۰ يورويي که طي هفته‌های گذشته ابلاغ شده بود و مردم مي‌توانستند با کارت ملی از صرافی‌ها و بانک‌های منتخب ارز مورد نياز خود را دريافت‌کنند، حذف شد و به جای آن ارز خدماتی در دستور کار قرار گرفته است.

هاموني همچنين گفته مسافران مي‌توانند ۵۰۰ دلار از طريق بانک ملی درخواست و ارز مسافرتی‌شان را با مراجعه به فرودگاه بين‌المللی دريافت کنند.

سیاست‌های هیجانی بانک مرکزی و اظهارات اعضای تیم اقتصادی بیشتر از آن که دفاعی باشد برای خاکریز ضعیف اقتصاد، گل به خودی به حساب می‌آید چرا که در اوج تلاش ایالات متحده برای ممانعت از دستیابی جمهوری اسلامی به دلارهای سرگردان در کشورهای همسایه ایران، عملکرد تیم اقتصادی نتیجه فعالیت‌های پیرامونی علیه اقتصاد را دو چندان می‌کند.

XS
SM
MD
LG