لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۱۴

درخواست خانواده های زندانیان از روحانی


حسن روحانی رئیس جمهوری ایران، برگرفته از وبسایت رسمی ریاست جمهوری، ٢۰ اسفند ۱۳٩۲
حسن روحانی رئیس جمهوری ایران، برگرفته از وبسایت رسمی ریاست جمهوری، ٢۰ اسفند ۱۳٩۲
تعدادی از اعضای خانواده های زندانیان محبوس در اوین در ملاقاتی با یکی از مسئولان نهاد ریاست جمهوری در روز سه شنبه، خواستار اقدام حسن روحانی جهت رسیدگی به وضع عزیزان دربندشان درپی انتشار اخباری مبنی بر وقوع درگیری در بند ۳۵۰ اوین و جراحت برخی از زندانیان شدند.

به گزارش وبسایت کلمه، بازرس ویژه ریاست جمهوری که تنها با نام مهدوی معرفی شده است، در این دیدار چند ساعته با پنج نفر از بستگان زندانیان بند ۳۵۰ اوین به عنوان نماینده سایر خانواده ها، قول داد گزارش کتبی و شفاهی خود را برای رئیس جمهور حسن روحانی ارائه دهد و نتیجه را به صورت تلفنی به آنها اطلاع دهد.

این دیدار یک روز پس از انتشار خبر اعتصاب غذای ۱۲ نفر از زندانیان سیاسی محبوس در بند ۳۵۰ – در اعتراض به آنچه برخوردهای غیرقانونی و تضییع حقوق زندانیان خواندند – و نیز ساعاتی پس از تجمع گروهی از خانواده های آنها در مقابل نهاد ریاست جمهوری در تهران انجام شد.

سازمان عفو بین الملل روز پنجشنبه ٢۸ فروردین با انتشار اطلاعیه ای از حمله ماموران امنیتی به بند ۳۵۰ زندان اوین، که بسیاری از زندانیان سیاسی در آن نگهداری می شوند، خبر داد و در مورد سلامت زندانیان ابراز نگرانی کرد.

رییس سازمان زندان‌های ایران خبر وقوع درگیری در جریان بازرسی‌ از بند ۳۵۰ را شایعه خواند و گفت هیچ کس مجروح نشد‌ه است. اما مصطفی پورمحمدی وزیر دادگستری در گفتگو با خبرنگاران گفت در جریان بازرسی مقاومت‌هایی از سوی زندانیان صورت گرفت که منجر به جراحت مختصر یکی دو نفر از زندانیان شد.

برخی از خانواده های زندانیان که پس از دیدار روز دوشنبه با بستگانشان در اوین وقوع درگیری و ضرب و شتم زندانیان را تایید کرده بودند، در تجمع روز سه شنبه خود مقابل ریاست جمهوری در واکنش به این سخنان پورمحمدی، خواستار استعفای او شدند.

به گزارش کلمه تجمع کنندگان با سر دادن شعارهایی مثل «این همه رای گرفتین، دولت چرا نشستین؟» و «اوین شده فلسطین، دولت چرا نشستین؟» خواستار دخالت مستقیم رئیس جمهور در این ماجرا شدند.

همزمان روزنامه شرق از قول حسین سبحانی نیا، عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس، نوشت که گروهی ازنمایندگان اجازه بازدید از بازداشتگاه اوین و بررسی بیشتر در باره حوادث روز پنج شنبه در بند ۳۵۰ را گرفته اند؛ اما آقای سبحانی تاریخی برای انجام این بازدید ارائه نکرد.

روزنامه جمهوری اسلامی در سرمقاله روز سه شنبه خود، با این ادعا که اخبار منتشر شده در باره وقوع درگیری در اوین «توطئه علیه نظام اسلامی» است، ضمن استقبال از تحقیق و تفحص مجلس در این ماجرا، نتیجه گیری می کند که هرگونه شفافیت سازی می تواند به خنثی سازی این توطئه بیانجامد.

سازمان های بین المللی و گروه های فعال در زمینه حقوق بشر پیشتر از غیراستاندارد بودن زندان های ایران و وضعیت نامناسب زندانیان ابراز نگرانی کرده اند و از ایران خواسته اند تا استانداردهای سازمان ملل درمورد شرایط زندان را رعایت و به سیاست های خود در نگهداری عمدی زندانیان عقیدتی در شرایط نامناسب، با هدف اعمال فشار بر آن ها، پایان دهد.
  • 16x9 Image

    کوروش صحتی

    عمده گزارشهای او در مورد مسائل سیاسی داخلی ایران، حقوق بشر و جنبش های اجتماعی است.

XS
SM
MD
LG