لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۴۹

تجمع خانواده های زندانیان سیاسی


ورودی اصلی بازداشتگاه اوین، واقع در شمال تهران
ورودی اصلی بازداشتگاه اوین، واقع در شمال تهران

خانواده های برخی از زندانیان سیاسی در ایران، روز يکشنبه در اعتراض به آنچه رفتار خشونت آميز زندانبان های بازداشتگاه اوين با زندانيان ناميده اند، اقدام به برگزاری یک تجمع اعتراض آمیز در مقابل مجلس شورای اسلامی در تهران کردند.

خبرگزاری رویترز در گزارشی به نقل از منابع خبری ایران نوشت خانواده های زندانيان در اين تجمع با حمل تصاوير بيش از ۲۰ زندانی سياسی اعلام کردند، خويشاوندان آنها در روز ۲۸ فروردين ماه در جريان يک درگيری با مأموران امنیتی زندان اوين مجروح شده اند.

سازمان عفو بین الملل روز پنجشنبه در بیانیه ای از حمله ماموران امنیتی به بند ۳۵۰ زندان اوین که بسیاری از زندانیان سیاسی در آن نگهداری می شوند خبر داد و نسبت به وضعیت سلامت زندانیان ابراز نگرانی کرد.

به گفته خبرگزاری رویترز، با آن که خانواده های زندانيان سياسی به دفعات در مقابل زندان اوين واقع در شمال تهران اقدام به تجمع اعتراض آمیز کرده اند، اما تجمع آنها مقابل ساختمان مجلس امری نامعول است.

رییس سازمان زندان‌ها روز یکشنبه در گفتگو با خبرگزاری ایسنا، ضمن رد وقوع درگیری در جریان بازرسی‌ که از بند ۳۵۰ در روزهای اخیر انجام شد، گفت: «فرد یا افرادی برخلاف شایعات مطرح شده مجروح و به بیمارستان منتقل نشد‌ه‌اند.»

این در حالی است که وبسایت کلمه روز گذشته از انتشار «شهادت‌نامه» ۷۴ زندانی سیاسی بند ۳۵۰ زندان اوین خطاب به دادستان تهران خبر داده است که در آن اسامی زندانیانی که در جریان حمله به زندانیان این بند مجروح شدند، به همراه شرح جراحات آنها، منتشر شده است.

وزیر دادگستری ایران درباره‌ جزییات بازرسی در بند ۳۵۰ اوین به خبرنگاران گفته است «در دو اتاق از زندان اوین مقاومت‌هایی از سوی زندانیان صورت گرفت و برای خود اشخاص مشکلاتی به وجود آورد و یکی دو نفر از زندانیان در این بازرسی دچار جراحت مختصری شدند.»

مصطفی پورمحمدی همچنین با اشاره به درخواست خانواده های زندانیان برای انجام یک ملاقات سریع گفت «باید بگوییم که اتفاقی نیفتاده است که ملاقات سریع بخواهند.»
XS
SM
MD
LG