لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۰۷

رئیس سازمان زندان ها: درگیری در حد تلنگر هم رخ نداد


غلامحسین اسماعیلی، رئیس سازمان زندان ها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور شتابزدگی در تکذیب ضرب و شتم زندانیان سیاسی بند ۳۵۰ اوین بدست ماموران را رد کرد و گفت: « هیچ گونه درگیری و ایراد ضربی از ناحیه همکاران ما حتی در حد تلنگر رخ نداده است.»

او روز دوشنبه به خبرنگاران گفت علت حضورش در روز یکشنبه در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس توضیح برای «کار نکرده» بوده است. غلامحسین اسماعیلی گفت: «ما توانستیم فردی که باعث به وجود آمدن این شایعات شد را شناسایی کنیم» و او به مراجع قضایی معرفی شده است. اسماعیلی نامی از این فرد نبرد و گفت او این اطلاعات را به یک «رسانه خارجی» داده است.

پیشتر مصطفی پور محمدی، وزیر کشور گفته بود «یکی دو نفر از زندانیان در این بازرسی دچار جراحت مختصری شدند.»

به دنبال انتشار خبر ضرب و شتم زندانیان بند ۳۵۰ زندان اوین در رسانه ها، رئیس سازمان زندان ها روز جمعه ۲۹ فروردین این خبر را تکذیب کرد و گفت: «بنا نداریم که به ادعاهای سایت‌های معارض که دروغ پراکنی علیه نظام می‌کنند پاسخگو باشیم.»

غلامحسین اسماعیلی روز دوشنبه نیز به خبرنگاران گفت: «بارها اعلام کردم که براساس یک برنامه کاملا ضابطه مند و قانونمند و با رعایت همه ضوابط یک بازرسی انجام شد.»

او در ادامه گفت: «در بازرسی صورت گرفته عده ای از زندانیان [بند ۳۵۰] مقاومت کردند و بیرون نمی رفتند که همکاران ما آنها را جابجا کردند و آنان نیز در مقابل به همکاران ما توهین و ناسزا گفته، در را شکسته و خرابکاری کردند.»

او درباره این خبر که ماموران گارد ضد شورش اقدام به بازرسی بند کردند گفت: «نیروهای ما نیروهای پرسنل بازرسی سایر زندان ها بودند و نمی دانیم که به کدام یک از دروغ هایی که گفته می شود باید پاسخ دهیم.»

اسماعیلی گفته «اصلا گاردی در کار نبود.» او همچنین بازدید نمایندگان مجلس از اوین و دیدار آنها با زندانیان را تکذیب کرد و گفت ضرورتی نمی بیند که نمایندگان از زندان اوین بازدید کنند و آنها نیز تقاضایی نکرده اند.

سازمان عفو بین الملل، از نهاد های حامی حقوق بشر در جهان پنجشنبه گذشته اعلام کرد حمله ماموران به زندانیان بند ۳۵۰ باعث شکستگی دنده ها و مجروحیت شماری از زندانیان شد. این سازمان گفت دست کم ۳۲ نفر نیز از بند ۳۵۰ به سلول های انفرادی بند ۲۴۰ منتقل شده اند.

علی مطهری، نماینده مجلس شورای اسلامی و منتقد قوه قضاییه خواستار دیدار بستگان این زندانیان با آنها شد تا مشخص شود آیا آنها مورد ضرب و شتم ماموران قرار گرفته اند یا خیر.
XS
SM
MD
LG