لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۰۰

سازمان انرژی اتمی ایران: آژانس مواد مورد نیاز ما را بدهد، اطلاعات بیشتر دریافت کند


بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران - آرشیو
بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران - آرشیو

در پی انتشار خبر درخواست اتحادیه اروپا از ایران مبنی بر ارائه اطلاعات بیشتر از تولید سانتریفیوژهای خود، سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران روز شنبه ۲۷ شهریور ماه اعلام کرد که تهران مطابق توافق با آژانس بین المللی انرژی اتمی، اطلاعات لازم را به آژانس ارائه کرده است.

بهروز کمالوندی به شبکه خبر تلویزیون دولتی ایران گفت که ایران به آژانس اعلام کرده اگر اطلاعات مربوط به تولید قطعات سانتریفیوژها می خواهد باید مواد لازم را در اختیار ایران قرار دهد. او گفت: "اگر آژانس مواد لازم برای تولیدروتورهای سانتریفوژها را در اختیار ما قرار دهد، اطلاعات بیشتری در اختیار خواهد گرفت."

خبرگزاری آسوشیتدپرس روز گذشته خبر داد که اتحادیه اروپا در بیانیه ای از ایران خواسته است "جزئیات کامل" ساخت قطعات دستگاه‌هایی در این کشور را که می‌تواند در تولید سلاح هسته‌ای نیز به کار گرفته شوند، در اختیار آژانس بین المللی انرژی اتمی قرار دهد.

این بیانیه، که قرار است در نشست هفته آینده آژانس بین المللی انرژی اتمی ارائه شود، یک هفته پس از آن صادر شده است که این نهاد نظارتی سازمان ملل متحد در جدیدترین گزارش خود به آغاز ساخت لوله‌های روتور سانتریفیوژ در ایران اشاره کرده بود.

به گزارش آسوشیتدپرس، بلوک اروپایی در این بیانیه همچنین خواستار "همکاری کامل ایران" با آژانس بین المللی انرژی اتمی در این مورد و ارائه گزارش جدید مدیرکل آژانس در این زمینه به کشورهای عضو شده است.

این درحالیست که آقای کمالوندی در گفت و گو با باشگاه خبرنگاران جوان، وابسته به صدا و سیما، خبر آسوشیتدپرس را زیر سوال برد و گفت که ایران تاکنون هیچ نامه رسمی از اتحادیه اروپا درباره این موضوع دریافت نکرده است.

او خبرگزاری آسوشیتدپرس را به خبرسازی متهم کرد.

در پی توافق هسته‌ای میان ایران و شش قدرت جهانی در سال گذشته، سازمان انرژی اتمی ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز توافقی برای همکاری و نظارت بر فعالیت‌های ایران امضا کردند.

XS
SM
MD
LG