لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۱۷

آمریکا تحریم‌های نفتی تازه‌‌ای را علیه جمهوری اسلامی ایران وضع کرد


آرشیو
آرشیو

وزارت خزانه‌داری آمریکا روز چهارشنبه تحریم‌های جدیدی را در رابطه با صنعت نفت ایران وضع کرد.

سایت وزارت خزانه‌داری آمریکا روز چهارشنبه ۱۵ تیرماه در یک به‌روزرسانی دو شهروند ایرانی به نام‌های مرتضی رجب‌اسلامی و مهدیه سنچولی را به فهرست تحریم‌ها اضافه کرد.

وزارت خزانه‌داری آمریکا همچنین نام چند شرکت مستقر در ایران از جمله شرکت نفت ستاره خلیج فارس و زاگرس ترابران آريا، و شرکت‌هایی در امارات، سنگاپور، هنگ کنگ، ویتنام را به فهرست تحریم‌های دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری موسوم به اوفک، اضافه کرده است.

وزارت خزانه‌داری همچنین نام دو نفتکش به نام‌های «بی‌اس براوو» و «سامر ۵» را در ارتباط با تحریم‌های ایران به فهرست تحریم‌ها اضافه کرده‌است.

در بیانیه‌ای که آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده، پس از وضع این تحریم‌ها منتشر کرد، آمده است که این ۱۵ شخص حقیقی و حقوقی با مشارکت در «فروش و ارسال غیرقانونی نفت، فرآورده‌های نفتی، و محصولات پتروشیمی ایران» به پشتیبانی از تجارت بخش انرژی ایران پرداخته و میلیون‌ها دلار درآمد غیرقانونی تولید کرده‌اند.

وزیر امور خارجه آمریکا در این بیانیه با تاکید بر صداقت و ثبات قدم ایالات متحده در «پیگیری مسیر دیپلماسی معنادار برای دستیابی به بازگشت متقابل به اجرای کامل برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)» گفته است: «این ایران است که تا به امروز نتوانسته تعهد مشابهی را به این مسیر نشان دهد.»

آقای بلینکن در این بیانیه همچنین به ایران هشدار داده است که چنان چه مسیرش را تغییر ندهد، آمریکا «همچنان از اختیارات تحریمی خود برای هدف قرار دادن صادرات نفت، فرآورده‌های نفتی، و محصولات پتروشیمی ایران استفاده خواهد کرد.»

این تحریم‌ها در شرایطی است که مذاکرات غیرمسقیم احیای برجام میان ایران و آمریکا تاکنون بی‌نتیجه مانده است.

XS
SM
MD
LG