لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۲۸

شورای نگهبان اسامی نامزدهای تایید صلاحیت شده انتخابات مجلس را اعلام کرد


شورای نگهبان صلاحیت هزار و ۵۰۰ نفر دیگر از داوطلبان نامزدی در انتخابات مجلس شورای اسلامی را تایید کرد.

شورای نگهبان با پایان یافتن مهلت بررسی صلاحیت داوطلبان نامزدی مجلس شورای اسلامی، بامداد شنبه ۱۷ بهمن اسامی تایید صلاحیت شدگان را در اختیار وزارت کشور قرار داد.

بنا بر اعلام سیامک ره پیک، سخنگوی هیات مرکزی نظارت بر انتخابات، وابسته به شورای نگهبان، در این مرحله صلاحیت تعداد هزار و ۵۰۰ داوطلب دیگر تایید شده است. به گفته او با تایید این تعداد، نسبت تایید صلاحیت شدگان از حدود ۴۰ درصد ثبت نام کنندگان در مرحله پیش، به بیش از ۵۰ درصد در این مرحله رسیده است.

قائم مقام وزیر کشور نیز اعلام کرد که تعداد تایید صلاحیت شدگان به ۶ هزار و ۱۸۰ نفر رسیده است.

آنگونه که وزارت کشور ایران اعلام کرده بود، حدود ۱۲ هزار نفر برای شرکت در انتخابات مجلس شورای اسلامی ثبت نام کرده بودند. صلاحیت حدود ۶۰ درصد این تعداد، بنا به اعلام سخنگوی شورای نگهبان، در بررسی اولیه از سوی هیات های نظارت رد شد.

وزیر کشور ایران سپس اعلام کرد که حدود ۵ هزار نفر از ردصلاحیت شدگان به این موضوع اعتراض کرده و از شورای نگهبان خواستار بررسی دوباره صلاحیت خود شده‌اند. رد صلاحیت گسترده در این مرحله اعتراض بسیاری از منتقدان عملکرد شورای نگهبان را برانگیخت. از سوی دیگر وزارت کشور نیز با رایزنی با شورای نگهبان، برای افزایش تعداد تایید صلاحیت شدگان اقدام کرد.

سرانجام شورای نگهبان روز شنبه اسامی تایید صلاحیت شدگان در این مرحله را به وزارت کشور اعلام کرد. این اسامی اگر چه به طور رسمی منتشر نشده است اما اخبار غیررسمی حکایت از تایید صلاحیت علی مطهری، نماینده تهران، الیاس حضرتی و مدیر مسئول روزنامه اعتماد دارد. در سوی دیگر گفته می شود که صلاحیت کمال الدین پورموذن، نماینده اردبیل و حمید رسایی نماینده تهران نیز رد شده است.

خبرگزاری ایلنا نیز با انتشار فهرستی از رد صلاحیت شدگان اعلام کرده است که فاطمه هاشمی، فرزند اکبر هاشمی رفسنجانی در میان رد صلاحیت شدگان هستند. مرتضی اشراقی، نوه آیت الله خمینی و محسن مهرعلیزاده، معاون رئیس جمهوری در دولت خاتمی، داریوش قنبری نماینده پیشین مجلس، علی صوفی وزیر تعاون دولت خاتمی و فاطمه راکعی نیز از جمله چهره های اصلاح طلبی هستند که توسط شورای نگهبان رد صلاحیت شده‌اند.

کسانی که در مراحل قبلی تایید صلاحیت شده‌اند اما در این مرحله صلاحیت آنها توسط شورای نگهبان تایید نشده است، سه روز فرصت دارند تا اعتراض خود را اعلام کنند.

انتخابات مجلس شورای اسلامی، هفتم اسفند ماه به همراه انتخابات مجلس خبرگان برگزار می‌شود.

XS
SM
MD
LG