لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۰۸

شورای نگهبان بیش از ۶۰ درصد نامزدهای انتخابات مجلس را رد صلاحیت کرد


نجات‌الله ابراهیمیان، سخنگوی شورای نگهبان
نجات‌الله ابراهیمیان، سخنگوی شورای نگهبان

بر اساس اعلام سخنگوی شورای نگهبان، بیش از ۶۰ درصد از نامزدان انتخابات مجلس شورای اسلامی رد صلاحیت شده‌اند.

خبرگزاری ایسنا روز شنبه ۲۶ دی گزارش داد که نجات الله ابراهیمیان، سخنگوی شورای نگهبان به این خبرگزاری از تایید صلاحیت نزدیک به ۴۰ درصد از نامزدهای انتخابات مجلس شورای اسلامی خبر داد.

او گفت که تایید صلاحیت برخی از نامزدها با توجه به مستندات پرونده آنها و زمان کمی که شورای نگهبان برای احراز صلاحیت آنها داشت، ممکن نبود.

این خبر در حالی منتشر شده است که ساعاتی پیش از آن، خبر استعفای سخنگوی شورای نگهبان منتشر شده بود اما اعلام شد که احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان با استعفای او موافقت نکرد.

نجات‌الله ابراهیمیان در گفت و گو با ایسنا گفت:‌ "افرادی که صلاحیت آنها احراز نشده است شامل چند گروه می‌شوند؛ یک گروه مربوط به افرادی است که در دوره‌های قبلی رد صلاحیت شده بودند و مجددا در انتخابات مجلس شورای اسلامی ثبت نام کردند."

به گفته او‌ گروه رد صلاحیت شده بعدی اشخاصی هستند که اگر کمی در مرحله هیات اجرایی دقت می‌شد پرونده‌های این افراد به هیات‌های نظارت منتقل نمی‌شد. آقای ابراهیمیان افرادی که مدرک تحصیلی‌ نامعتبر، سابقه کیفری روشن داشته یا شرایط سنی مناسب نداشتند را از جمله این افراد عنوان کرد.

رد صلاحیت نامزدهای انتخابات از سوی شورای نگهبان یکی از مهمترین نگرانی‌های نامزدهای انتخابات، به ویژه منتقدان جمهوری اسلامی بوده است.

XS
SM
MD
LG