لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۴۶

آیت الله خامنه ای: خبرگان، زمانی که رهبر فعلی در قید حیات نیست رهبر انتخاب می کند


رهبر جمهوری اسلامی ایران وظیفه مهم مجلس خبرگان را انتخاب رهبر در زمانی که رهبر فعلی در قید حیات نیست، عنوان کرد.

آیت الله علی خامنه‌ای روز شنبه ۱۹ دی، در جمع گروهی از مردم قم، در سخنانی درباره انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان در اسفند ماه آینده گفت: "برخلاف برخی تصورها، مجلس خبرگان برای سالی یکی دو بار جلسه و سخنرانی تشکیل نمی شود بلکه می خواهد روزی که رهبر فعلی در قید حیات نیست، رهبر را انتخاب کند و این مسئله بسیار مهم است."

با نزدیک شدن به زمان برگزاری انتخابات مجلس خبرگان رهبری، بحث‌ها درباره عملکرد این مجلس به وظایف خود بالا گرفته است.

چندی پیش اکبر هاشمی رفسنجانی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام و عضو مجلس خبرگان در یک مصاحبه اعلام کرد که گروهی از اعضای مجلس خبرگان برای تعیین افراد واجد شرایط رهبر شدن پس از آیت الله خامنه‌ای تعیین شده‌اند.

هاشمی رفسنجانی همچنین گفت که مجلس خبرگان هم اکنون بر نهادهای زیر مجموعه رهبری نظارت کرده و گزارش می‌دهد.

این سخنان آقای هاشمی و نظرات او درباره بحث بر سر شورای رهبری در هنگام انتخاب آیت الله خامنه ای به رهبری، انتقاداتی را بر انگیخت، از جمله واکنش صادق لاریجانی رئیس قوه قضاییه که گفت نظارت خبرگان بر رهبری در قانون وجود ندارد.

رهبر جمهوری اسلامی ایران در بخش دیگری از سخنرانی خود گفت که اصرار دارد همه مردم، "حتی کسانی که نظام و رهبری را قبول ندارند" در انتخابات پیش رو رای دهند.

تاکید آیت الله خامنه‌ای بر حضور همه سلیقه‌ها، حتی کسانی که نظام را قبول ندارند، در انتخابات در حالیست که بسیاری از فعالان سیاسی از هم اکنون نگران رد صلاحیت‌ منتقدان و اصلاح طلبان از سوی شورای نگهبان هستند.

شورای نگهبان که فقهای آن منصوب آیت الله خامنه‌ای هستند، همواره به دلیل رد صلاحیت گسترده اصلاح طلبان و منتقدان حکومت در انتخابات مختلف مورد انتقاد بوده است.

انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان، هفتم اسفند ماه آینده برگزار خواهد شد.

رهبر جمهوری اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به تحولات منطقه گفته است "یک جبهه‌ وسیع دشمن در مقابل خودمان داریم". او آمریکا، اسرائیل و گروه داعش را دشمنان اصلی ایران خواند و در عین حال اشاره ای به تنشهای سیاسی اخیر میان ایران و برخی کشورهای عربی نکرد.

XS
SM
MD
LG