لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۳۶

جان کری درباره حمایت آمریکا از حامیان روحانی در انتخابات هشدار داد


جان کری
جان کری

وزیر خارجه ایالات متحده توافق هسته‌ای جامع با ایران را "بزرگترین دستاورد دیپلماتیک" خود دانست و با بیان این که تقابل عملگراهای ایران با جناح تندرو مشابه تقابل او با کنگره است، درباره هرگونه موضع‌گیری در برابر مسائل سیاست داخلی ایران هشدار داد.

جان کری که روز چهارشنبه برای شرکت در پنجاه و دومین کنفرانس امنیتی مونیخ راهی آلمان شده است، در گفت‌وگو با روزنامه واشنگتن پست علاوه بر بحران سوریه و نقش تهران و مسکو در آن، به مسائل سیاست داخلی ایران نیز اشاره کرد.

به گفته او که همراه با همتای ایرانی خود در رسیدن به توافق نهایی بر سر برنامه هسته‌ای ایران نقش عمده‌ای داشت، "تندروها روزگار را برای وزیر امور خارجه (محمدجواد) ظریف و رئیس جمهوری (حسن) روحانی بسیار سخت کردند، همانطور که تندروها در ایالات متحده ... برای مذاکره کنندگان ما چنین کردند."

با این حال، به نوشته دیوید ایگنیشس نویسنده واشنگتن پست، آقای کری قاطعانه در مورد هرگونه تلاش آمریکا برای حمایت از حامیان روحانی در انتخابات پیش روی مجلس ایران هشدار داد و گفت "بدترین کاری که می‌توانیم بکنیم، این است که دخالت کنیم."

وی در بخش عمده‌ای از این مصاحبه که روز سه شنبه انجام شد، به تلاش‌های دیپلماتیک بین المللی برای پایان دادن به بحران روسیه پرداخت و با اشاره به نشست روز پنجشنبه در مونیخ آلمان، گفت ایالات متحده به مرحله حساس تصمیم گیری نهایی نزدیک می‌شود.

به گفته وزیر خارجه آمریکا، این یعنی یا در روند برقرار آتش بس در سوریه پیشرفتی حاصل می‌شود، یا آن که به سمت انجام طرح دیگر و اقدام نظامی جدید متمایل می‌شود.

گفت‌وگوهای صلح سوریه که قرار بود هفته گذشته میان نمایندگان دمشق و گروه‌های مخالف آن در شهر ژنو سوئیس پیگیری شود، به دلیل تشدید حملات نیروهای دولت بشار اسد رئیس جمهوری سوریه با پشتیبانی هوایی روسیه در مناطق شمال حلب، متوقف شد.

XS
SM
MD
LG