لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۵۶

اعلام نهایی نامزدهای تایید شده برای انتخابات مجلس خبرگان؛ حسن خمینی رد صلاحیت شد


حسن خمینی
حسن خمینی

صلاحیت حسن خمینی در بررسی نهایی صلاحیت نامزدهای انتخابات مجلس خبرگان از سوی شورای نگهبان تایید نشد.

به گزارش خبرگزاری‌های داخلی ایران، شورای نگهبان روز چهارشنبه ۲۱ بهمن نتیجه نهایی رد یا تایید صلاحیت نامزدهای مجلس خبرگان را نامزدها اعلام کرد.

در پی اعلام اسامی نامزدهای تایید صلاحیت شده، خبرگزاری ایرنا از رد صلاحیت حسن خمینی، نوه آیت الله خمینی در بررسی نهایی شورای نگهبان خبر داد.

کانال تلگرام حسن خمینی نیز درباره دلایل اعلام شده برای رد صلاحیت او نوشت: "اجتهاد در حدی که قدرت استنباط بعضی مسائل فقهی را داشته باشد و بتواند ولی فقیه واجد شرایط رهبری را تشخیص دهد" احراز نگردید."

نوه آیت الله خمینی، که از چهره‌های نزدیک به اصلاح طلبان محسوب می‌‌شود، اوایل بهمن ماه در بررسی اولیه از سوی شورای نگهبان رد صلاحیت شد اما به این رای اعتراض کرد.

شورای نگهبان پیشتر برای تایید اجتهاد نامزدهای انتخابات مجلس خبرگان یک آزمون علمی برگزار کرد اما برخی از نامزدها از جمله حسن خمینی در این آزمون شرکت نکردند. خبرهای مربوط به رد صلاحیت آقای خمینی از همان موقع مطرح شد.

رد صلاحیت حسن خمینی در مرحله اول، واکنش تند برخی از چهره‌ها از جمله اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام را در پی داشت. او خطاب به فقهای شورای نگهبان با اشاره به نسبت خانوادگی حسن خمینی با بنیانگذار انقلاب اسلامی گفته بود: "مگر شما صلاحیت خودتان را از کجا آورده اید؟ چه کسی به شما اجازه قضاوت داده؟ اگر امام نبود شماها هم نبودید."

او رد صلاحیت حسن خمینی را "هدیه بدی به بیت امام" دانسته و اضافه کرده بود: "ان‌شاءالله خدا از تقصیرتان بگذرد و شما را ببخشد."

با این حال سخنان تند هاشمی رفسنجانی نظر شورای نگهبان را تغییر نداد و صلاحیت حسن خمینی در بررسی نهایی هم تایید نشد.

تاییدشدگان ۱۶۱ نفر هستند

با اعلام اسامی تایید نامزدهای تایید صلاحیت شده از سوی شورای نگهبان، دبیر ستاد انتخابات ایران نیز به رسانه‌ها گفت که در فهرست نهایی، تعداد ۱۶۱ نفر از نامزدها تایید صلاحیت شده‌اند.

معاون سیاسی استانداری تهران نیز اعلام کرد که ۳۳ نامزد برای رقابت در استان تهران تایید شده‌اند.

پیشتر با انتشار اسامی اولیه تاییدشدگان، مشخص شده بود که انتخابات در برخی استانها رقابتی نیست و در برخی از استانها نیز به دلیل تایید صلاحیت شدن تعداد کمی از نامزدها، بخت برنده شدن بسیار بالاست.

بنا به اعلام وزارت کشور جمهوری اسلامی، برای شرکت در انتخابات مجلس خبرگان ۸۰۰ نفر ثبت نام کرده بودند که ۱۵۸ از نامزدی انصراف دادند و ۱۵۰ نفر نیز در آزمون علمی غایب بودند.

انتخابات مجلس خبرگان به همراه انتخابات مجلس شورای اسلامی، هفتم اسفند ماه برگزار خواهد شد. تبلیغات نامزدهای مجلس خبرگان نیز از ۲۲ بهمن رسما آغاز خواهد شد.

XS
SM
MD
LG