لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۲۲

روحانی: در انتخابات شرکت کنید، حتی اگر برایتان دلچسب نباشد


حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران با ابراز نگرانی از مایوس شدن مردم برای شرکت در انتخابات، خواستار حضور مردم در انتخابات شد، حتی اگر برایشان "دلچسب نباشد."

رئیس جمهوری ایران (یکشنبه ۱۸ ) بهمن در همایش "اعتدال، زنان و توسعه" با اشاره به انتخابات پیش رو گفت که بسیاری از افراد از او می پرسند که "چرا این جور شد و چرا کاری نمی‌کنید." او او با بیان اینکه مشکلات را می‌داند افزود: "من هر جا مشکلی دیدم سکوت نکردم و هزینه‌ای را که مربوط به شخص من است پرداخت می‌کنم."

به نظر می‌رسد اشاره رئیس جمهوری ایران به رد صلاحیت‌های گسترده در انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان و تلاش ناامید شدن برخی از اصلاح طلبان برای حضور نامزدهای خود در انتخابات است.

شورای نگهبان و هیات‌های نظارت در دو مرحله تعدادی از نامزد‌های انتخابات مجلس شورای اسلامی را تایید کردند اما همچنان نزدیک به نیمی از نامزدهای ثبت نام شده، از جمله بسیاری از نامزدهای سرشناس اصلاح‌طلبان، مورد تایید شورای نگهبان قرار نگرفته‌اند.

با این حال حسن روحانی در سخنان روز یکشنبه خود نسبت به مایوس شدن جامعه از شرکت در انتخابات هشدار داد و گفت: "در برخی از امور اگر درست نیاندیشیم، ممکن است جامعه را مایوس کنیم و عده‌ای بگویند برای چه پای صندوق آراء بیاییم؟ چه کسی را انتخاب کنیم؟"

او سپس خطاب به حاضران گفت که همان طور که گاهی هنگام خرید ناچار می شوند کالایی را بخرند که مطلوب شان نیست، در انتخابات هم شرکت کنند حتی اگر دلچسب آنها نباشد.

روحانی اضافه کرد: "می‌دانیم اگر برویم نفع کمی به دست می‌آوریم و اگر نرویم قطعا ضرر می‌کنیم. پس بین نفع کم و ضرر قطعی، ما نفع کم را انتخاب می‌کنیم."

سخنان رئیس جمهوری ایران در حالیست که اصلاح طلبان پیشتر اعلام کرده بودند که در بسیاری از حوزه‌ها امکان رقابت ندارند. با این حال در پی تایید صلاحیت تعدادی دیگر از نمایندگان تا اواخر وقت روز جمعه ۱۶ بهمن، برخی از منتقدان شورای نگهبان از جمله اکبر هاشمی رفسنجانی نسبت به رقابتی بودن انتخابات ابراز خوشبینی کردند.

ترکیب فعلی مجلس شورای اسلامی از اصولگرایانی غالبا مخالف دولت تشکیل شده است و آقای روحانی امیدوار است که با تغییر ترکیب مجلس در انتخابات پیش رو، از فشار منتقدان دولت در مجلس بکاهد.

انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان، هفتم اسفند ماه امسال برگزار خواهد شد.

XS
SM
MD
LG