لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۴۸

دیده بان حقوق بشر:‌ برگزاری انتخابات عادلانه و آزاد در ایران دشوار است


ثبت نام نامزدهای انتخابات مجلس شورای اسلامی
ثبت نام نامزدهای انتخابات مجلس شورای اسلامی

سازمان دیده بان حقوق بشر با انتشار گزارشی سیستم انتخاباتی ایران را دارای مشکلاتی دانست که امکان برگزاری یک انتخابات آزاد و عادلانه را تضعیف می کند.

در گزارش سازمان دیده بان حقوق بشر به موضوع تایید صلاحیت نامزدها از سوی شورای نگهبان اشاره شده و از این رو، روند انتخابات را دارای نواقصی دانسته که حقوق ایرانیان برای نامزد شدن را محدود کرده و برگزاری یک انتخابات آزاد و عادلانه برای دوره بعد مجلس شورای اسلامی را در هفتم اسفند، دشوار می سازد.

سارا لی ویتسون، مدیر امور خاورمیانه در سازمان دیده بان حقوق بشر در این باره گفته است: "سیستم انتخابات ایران دچار مشکلات جدی ساختاری است که برگزاری انتخاباتی آزاد و عادلانه را تضعیف می‏نماید. نامزدهای انتخاباتی نه تنها بر اساس قوانینی که از پایه پرازنقص است رد صلاحیت می‏شوند بلکه برخی از مقامات کشور در ورای اختیارات قانونی خود به طور خودسرانه عمل می‏کنند تا آنجا که حقیقتاً هیچ نامزد متفاوتی باقی نمی ماند که مردم بتوانند به آنها رأی دهند."

این گزارش به رد صلاحیت گسترده اصلاح طلبان و برخی نامزدهای مستقل اشاره کرده و این جمله سخنگوی شورای نگهبان را نقل کرده که صلاحیت حدود ۴۰ درصد از نامزدهای انتخابات مجلس تایید شده است.

خانم ویتسون در این باره گفته است: "سیستم انتخابات ایران که فاقد یک نظارت مستقل است، دسترسی به روند سیاسی و آزادی انتخاب شهروندان را تضعیف و مختل می‏سازد. هنگامی که سیستم به ندرت در برابر اظهار مخالفت‏های ‏مسالمت آمیز حتی در جریان روند انتخابات از خود رواداری نشان می‏دهد، حکومت ایران در واقع حق شهروندان خود را از مشارکت در ادارۀ امور خودشان، از آنها می رباید."

در بخش دیگری از گزارش دیده بان حقوق بشر آمده است: شورای نگهبان از اختیارات خودسرانه ای برخوردار است که به آن اجازه می‏دهد نامزدهای انتخاباتی را حتی اگر بر اساس همان معیارهای تبعیض آمیزِ تدوین شده در قانون انتخابات، واجد شرایط شمرده شوند، رد صلاحیت نماید. در سال‏های ‏اخیر، شورای نگهبان گسترۀ «نظارت استصوابی»خود را با استفاده از اقدامات خودسرانه، افزایش داده است که از جملۀ آنها، استفاده ازاطلاعاتِ به دست آمده از منابعِ افشا نشده برای رد صلاحیت نامزدها است.

گزارش سازمان دیده بان حقوق بشر در حالی منتشر شده است که رد صلاحیت گسترده نامزدهای انتخابات مجلس از سوی شورای نگهبان، با انتقاد شدید حسن روحانی، برخی مقامات دولتی و چهره های سیاسی مواجه شده است.

XS
SM
MD
LG