لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۰۵

هشدار امام جمعه تهران به دولت: تسلیم رد صلاحیت‌ها شوید


احمد خاتمی می‌گوید گاهی برخی از اجتماعات تبدیل به میتینگ ضد شورای نگهبان می‌شود.
احمد خاتمی می‌گوید گاهی برخی از اجتماعات تبدیل به میتینگ ضد شورای نگهبان می‌شود.

احمد خاتمی امام جمعه موقت تهران و عضو مجلس خبرگان به دولت هشدار داد در اظهارنظر درباره انتخابات، "مراقب" حرف‌هایش باشد و با "غبارآلود کردن فضا" باعث ایجاد "فتنه" نشود. او همچنین تاکید کرد که شورای نگهبان عقب‌نشینی نخواهد کرد.

در روزهای گذشته حسن روحانی و برخی از مقامات وزارت کشور نسبت به رد صلاحیت گسترده داوطلبان نامزدی در انتخابات مجلس شورای اسلامی اعتراض کرده‌اند، اما امام جمعه تهران می‌گوید "تسلیم شدن" در برابر رد صلاحیت‌ها، تسلیم در برابر قانون است و کسی که تسلیم قانون نباشد نمی‌تواند مجری برگزاری انتخابات شود.

او به طور تلویحی افراد رد صلاحیت شده را تهدید کرد که در برابر شورای نگهبان موضعگیری نکنند: "عدم احراز و رد صلاحیت برای مجلس است. این به معنای این نیست که این فرد دیگر در هیچ‌یک از سنگرهای این نظام به درد نمی‌خورد. بنابراین این نامزدهایی که صلاحیت‌شان احراز نشده، سرافراز از پس این امتحان بیرون بیایند و طوری عمل نکنند که نشود در جاهای دیگر از آنها استفاده کرد.‌"

آقای خاتمی همچنین بدون نام بردن از حسن روحانی گفت "تریبون‌دارها مراقب حرف‌های خود باشند. مسئولان محترم فکر نکنند حرف‌هایشان همچون سخنان یک شهروند معمولی است؛ چرا که اگر شما اهانت کنید، آرام‌ آرام زیردستانتان نیز جسارت می‌یابند و اهانت می‌کنند."

او احتمالا با اشاره به همایش فرمانداران و استانداران که مقامات دولتی در آن نسبت به رد صلاحیت‌ها اعتراض کردند، عنوان کرد که "مسئولان هی دم از قانون و قانون می‌زنند، اما گاهی برخی از اجتماعات تبدیل به میتینگ ضد شورای نگهبان می‌شود."

این عضو مجلس خبرگان رهبری همچنین به اعتراض استاندار خوزستان واکنش نشان داد و گفت: "اگر کارگزاری بگوید من زیر بار رد صلاحیت‌های شورای نگهبان نمی‌روم، به زیر مجموعه خودش هم بگوید شما هم زیر بار رد صلاحیت‌ها نروید، نام این تقلب است."

عبدالحسن مقتدایی استاندار خوزستان، از فرمانداران این استان خواسته بود تا به رد صلاحیت‌های گسترده توسط هیات‌های نظارت بر انتخابات اعتراض کرده و اگر نمی‌توانند وظایف خود را به درستی انجام دهند، استعفا کنند.

او گفته بود رد صلاحیت‌های بی‌جهت، هیچ فرقی با تقلب در صندوق‌های رای گیری ندارد.

روز پنج‌شنبه رئیس جمهوری ایران به رد صلاحیت گسترده داوطلبان کاندیداتوری انتخابات مجلس اعتراض کرد و گفت که مجلس شورای اسلامی باید "خانه ملت" باشد نه خانه یک جناح.

او با استناد به سخنان آیت اﻟله خامنه‌ای گفت که اگر قرار است منتقدان نظام هم پای صندوق رای بیایند باید "امید و رقابت" ایجاد شود وگرنه اگر قرار به حذف یک جناح باشد، نیازی به برگزاری انتخابات نیست.

XS
SM
MD
LG