لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۰۶

یک روز تا انتخابات: پایان کارزار تبلیغاتی نامزدها


Election Iran 2009
Election Iran 2009

پایان مهلت تبلیغات انتخاباتی، بستن مرز خسروی و پرویز خان، انتخابات در خارج از ایران، حمله نیروهای امنیتی، و آخرین همایش ها یک روز تا انتخابات

توقف فعالیت های انتخاباتی
از ساعت هشت صبح روز پنجشنبه بنابر قانون انتخابات هرگونه تبلیغات انتخاباتی ممنوع اعلام شده است. روز پیش از انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای شهر و روستا، بنا بر قانون انتخابات هرگونه کار تبلیغاتی تعطیل است تا رای دهندگان برای تامل درباره نامزدهای مورد نظر خود فرصت تامل داشته باشند.

بسته شدن مرز خسروی و پرویز خان به خاطر انتخابات
به گزارش خبرگزاری مهر مرزهای خسروی و پرویز خان به مدت سه روز از روز پنجشنبه تا شنبه بسته شد. یاور محمدی، سرپرست فرمانداری قصر شیرین علت این تصمیم را در پی اتخاذ تدابیر امنیتی به خاطر برگزاری انتخابات اعلام کرد. به گفته او در این سه روز هرگونه رفت و آمد مسافران و صادرات کالا از این مرزها متوقف خواهد بود و روز یکشنبه فعالیت در این مرزها از سرگرفته خواهد شد. همچنین ورود تانکرهای سوخت رسان عراقی به داخل کشور نیز در این سه روز متوقف می شود اما خروج تانکرهایی که در حال حاضر در کشور هستند بلامانع خواهد بود.

کیهان: خبرنگاران خارجی و توصیه های امنیتی و جاسوسی
روزنامه کیهان در شماره روز پنجشنبه به نقل از یک مقام آگاه امنیتی که نامش ذکر نشده نوشته است که برخی از خبرنگاران با دریافت دستورالعمل های جاسوسی و امنیتی وارد کشور شده اند. منظور این مقام امنیتی، که با باشگاه خبرنگاران جوان گفت و گو کرده است، توصیه های سازمان گزارشگران بدون مرز به خبرنگاران خارجی ست تا بتوانند از دستبردهای اطلاعاتی سرویس های امنیتی برکنار بمانند.

این مقام امنیتی گفته است: «اگر خبرنگار برای کارحرفه ای رسمی و آشکار وارد کشور می شود توصیه به مخفی کاری، خاموش کردن ردياب در هنگام رفتن به سر قرارهای حساس، نصب برنامه رمز بر روی لپ تاپ و موبايل چه مفهومی دارد؟» او همچنین از ندادن مجوز به برخی از خبرنگاران خارجی خبر داد و آنان را «عناصر مشکوک و اطلاعاتی» نامید که به گفته او در دوره های قبل «با پوشش خبرنگار وارد شدند و در تحریک و آشوب و اغتشاش و ناامنی فعال بودند».

درگیری های انتخاباتی
خبرهای آخرین ساعات چهارشنبه شب از وجود درگیری هایی میان نیروهای امنیتی با هواداران برخی از نامزدها و نیز درگیری هواداران نامزدها با یکدیگر حکایت دارد.

حمله نیروهای امنیتی و گارد ضد شورش به ستاد روحانی
شب گذشته، آخرین ساعت های فعالیت های تبلیغاتی ستاد حسن روحانی در بوشهر با حمله نیروهای ضد شورش به پایان رسید. سایت ادوار نیوز در گزارشی در این باره نوشته است حمله نیروهای امنیتی به هواداران حسن روحانی در ستاد تبلیغاتی جوانان و دانشجویان، که به نوشته این سایت با «خشونت بیش از حد و ضرب وشتم مردم حاضر در خیابان» همراه بود، در حضور نمایندگان فرمانداری، استانداری، و نیروهای انتظامی انجام شد. نیروهای امنیتی همچنین وارد ستاد تبلیغاتی روحانی شدند و به ضرب و شتم اعضای ستاد پرداختند.

حسن روحانی کاندیدای میانه روی مورد حمایت محمد خاتمی، اکبر هاشمی رفسنجانی و تشکل های اصلاح طلبان است. محمدرضا عارف نامزد اصلاح طلب دیگر در انتخابات، روز دوشنبه به نفع او از انتخابات کناره گرفت.

بنا بر این گزارش بر اثر حمله نیروهای نظامی امنیتی و گارد ضد شورش که در ساعت ۱۱ شب و با باتوم و میله صورت گرفت، فعالیت های ستاد پیش از پایان مهلت تبلیغات در ساعت ۱۱ و نیم شب تعطیل شد و جمعیت حاضر به یکی دیگر از خیابان های شهر رفتند که بار دیگر در ساعت ۲ بامداد پنجشنبه بار دیگر با حمله نیروهای امنیتی روبرو شدند.
بنابر این گزارش حضور پرشمار نیروهای امنیتی که با بستن خیابان ها همراه بود سبب قطع عبور و مرور و پراکنده شدن جمعیت شد.

در چند روز گذشته نیروهای امنیتی چندین بار به ستادهای برخی از نامزدها بویژه نامزدهای میانه رو حمله کرده و برخی از همکاران و مسئولان این ستادها رابازداشت کرده اند.

درگیری حامیان ستاد های جلیلی و رضایی در خرم آباد
به نوشته سایت محلی انفطار لرستان، عصر روز چهارشنبه ۲۲ خرداد، در جریان درگیری میان حامیان سعید جلیلی و محسن رضایی، دو کاندیدای راست گرای ریاست جمهوری، یکی از حامیان سعید جلیلی به ضرب چاقوی یکی از حامیان رضایی مجروح شد. سایت انفطار لرستان نام مجروح ر ا امیر محمدی ذکر کرده و نوشته است که وی در حالی که پوستری از سعید جلیلی در دست داشته مورد حمله قرار گرفته است.

گزارش های مربوط به تبلیغات انتخاباتی نامزدها در روزهای گذشته حکایت از درگیری هایی میان هواداران نامزدها در نقاط مختلف دارد.

رئیس ستاد جوانان روحانی آزاد شد
به گزارش سایت کلمه، سعید الله بداشتی، رئیس سازمان جوانان مجمع پیروان خط امام و رئیس ستاد جوانان حسن روحانی، بامداد روز پنجشنبه پس از دو هفته بازداشت انفرادی در بند ۲۴۰ از زندان اوین آزاد شد. به نوشته کلمه روز شنبه ۱۱ خرداد عده ای از اعضای ستاد روحانی پس از پایان تجمع در جماران بازداشت شدند. در این تجمع شرکت کنندگان شعارهایی در حمایت از میرحسین موسوی، رقیب انتخاباتی محمود احمدی نژاد در سال ۱۳۸۸ سر داده بودند.

انتخابات در خارج از ایران
به گزارش خبرگزاری فارس، انتخابات برای یازدهمین دوره ریاست جهموری در خارج از کشور روز جمعه همزمان با رای گیری در داخل کشور برگزار می شود. به گفته رئیس ستاد انتخاباتی خارج از کشور، این انتخابات در ۹۶ کشور جهان و در ۱۲۸ نمایندگی و ۲۹۰ شعبه اخذ رای برگزار می شود. کاظم سجادی افزوده است که تعرفه مورد نیاز برای مرحله اول و دوم برای شعبه های اخذ رای ارسال شده است.
ایرانیان مقیم خارج از کشور می توانند با در دست داشتن گذرنامه یا شناسنامه در انتخابات شرکت کنند.

به گفته کاظم سجادی، در کانادا به دلیل بسته بودن سفارت جمهوری اسلامی شعبه اخذ رای وجود ندارد و در انگلستان نیز یک شعبه اخذ رای در دفتر حافظ منافع ایران در محل سفارت جمهور ی اسلامی در لندن آرای ایرانیان را اخذ می کند.

در آمریکا ۱۸ شعبه به اخذ رای ایرانیان مقیم این کشور اختصاص داده شده است. بر اساس سایت دفتر منافع جمهوری اسلامی در واشنگتن ایرانیان می توانند با داشتن شناسنامه یا کارت ملی و یا گذرنامه ایرانی برای دادن رای خود به این دفتر مراجعه کنند.

آخرین همایش های انتخاباتی:
آخرین ساعات عصر و شب چهارشنبه تهران شاهد آخرین همایش های نامزد های ریاست جمهوری بود. در زیر به برخی از آنها اشاره می شود:

ولایتی: تا آخر می مانم
چهارشنبه شب آخرین تجمع هواداران علی اکبر ولایتی در ورزشگاه شیرودی برگزار شد. در این تجمع اعضای ستاد انتخاباتی او همراه با عده ای از اعضای هیئت موتلفه اسلامی و رئیس کمیته ملی المپیک حضور داشتند. ولایتی در این همایش در پاسخ به شایعات مربوط به کناره گیری او از انتخابات با اعلام این که می خواهد خبر مهمی بدهد گفت به رغم آنچه او شایعات و بی اخلاقی ها» توصیف می کرد تا آخر به عنوان داوطلب در صحنه می ماند.

روحانی: هم وطن تحریمی
خبرگزاری مهر از برگزاری آخرین همایش ستاد حسن روحانی در تهران در میدان های ونک و هفت تیر و ولی عصر خبر داده است. عکس هایی از روحانی، عارف، رفسنجانی و خاتمی در دست حامیان بود و شعارهایی در حمایت از روحانی و تشکر از عارف و درخواست حمایت از هموطن تحریمی در این تجمع ها دیده و شنیده می شد

جلیلی: جریان تردید و کدخدای جهان
آخرین همایش تبلیغاتی سعید جلیلی در ورزشگاه شهید حیدرنیا برگزار شد. حمید رسایی، کوچک زاده، مرتضی اقا تهرانی، علیرضا پناهیان، سلحشور، ابوالقاسم طالبی وخانواده احمدی روشن در میان حاضران این همایش بودند. جلیلی در این همایش از جریان سومی با نام جریان تردید نام برد و گفت «در پی جریان های فتنه و انحراف اکنون شاهد جریان تردید هستیم که می خواهد در توانایی و ظرفیت و موفقیت ملت ایران تردید ایجاد کند. این جریان با جریان تهدید بیرونی هماهنگ است و به جای رضای خدا به دنبال رضای کدخدای جهان است».

آخرین همایش خیابانی سعید جلیلی در میدان ولی عصر و پس از ترک میدان توسط حامیان روحانی صورت گرفت.

قالیباف: وعده پایان وعده های بی عمل
آخرین همایش انتخاباتی محمد باقر قالیباف عصر چهارشنبه در میدان فلسطین برگزار شد. دراین مراسم علی پروین، رضا طلایی نیک و عده ای از مداحان و نیز عده ای از اعضای هیئت مدیره انجمن صنفی بازیگران سینما و تلویزیون حضور داشتند. قالیباف در این همایش وعده داد که به آنچه او «قول های بی عمل، شعارزدگی و تحجر و اشراف سالاری» توصیف می کرد پایان دهد. او ۲۴ خرداد را روز نومیدی انگلیس و آمریکا خواند.

لاریجانی: رقابت های انتخاباتی در ایران جدی است
روز پنجشنبه علی لاریجانی در گفت و گو با شبکه المیادین انتخابات ایران را با توجه به شرایط داخلی، منطقه ای و بین المللی انتخاباتی مهم و حساس خواند و حضور طیفی از گرایش های گوناگون را در انتخابات نکته ای مثبت توصیف کرد. با این حال او با اشاره به انصراف دو تن از نامزدها به نفع نامزدهای مورد نظرشان گفت بهتر بود اصولگرا ها هم می توانستند به نظر واحد برسند.

رئیس مجلس در این مصاحبه با تاکید بر این که رقابت های انتخاباتی در ایران امری جدی ست، حضور عقاید مختلف در میان نامزدها و نیز عهده دار بود ن ریاست مجلس را به عنوان علت عدم نامزدی خود برای انتخابات ریاست جمهوری اعلام کرد.

آقای لاریجانی در مورد مناظره های تلویزیونی و مسئله برنامه هسته ای ایران که اختلاف های میان علی اکبر ولایتی و سعید جلیلی را در مذاکرات نشان داد گفت آقای ولایتی در جریان امور مربوط به برنامه هسته ای ایران قرار داشته است.

رئیس هیئت عالی نظارت بر انتخابات شوراهای اسلامی تهران: انتخابات به دور دوم می کشد
به گزارش خبرگزاری کار ایران، ایلنا، حسین طلا، رئیس هیئت عالی نظارت بر انتخابات شوراهای استان تهران در گفت و گو به ایلنا پیش بینی کرد که رقابت های انتخاباتی برای ریاست جمهوری به دور دوم کشیده شود. او در پاسخ به این سوال که آیا جلیلی گزینه نظام است گفت همه کاندیداها گزینه نظام هستند. حسین طلا گفت به دلیل مسئولیت نظارتی اش از اظهار نظر درباره کاندیداها خودداری می کند اما درصورت دو مرحله ای شدن انتخابات نام نامزد محبوب خود را اعلام خواهد کرد.

او درباره انتخابات شوراها نیز گفت از میان هزار و ۷۸۵ نامزد تایید صلاحیت شده برای شورای شهر تهران ۳۱ نفر به چهارمین دور این شورا راه می یابند.

پیش تر نیز خبرگزاری های مهر و فارس از دو مرحله ای شدن انتخابات و راه یافتن قالیباف و جلیلی به دور دوم خبر داده بودند. این در حالیست که حامیان حسن روحانی، نامزد میانه روی مورد نظر اصلاح طلبان و اصولگرایان معتدل، می گویند حسن روحانی در صدر نظر سنجی هاست.
XS
SM
MD
LG