لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۱۷

کانادا: ایران نداهای دمکراتیک را سرکوب می کند


جان برد، وزیر امور خارجه کانادا از اقدام مقامات جمهوری اسلامی ایران برای سرکوب صداهای دمکراتیک پیش از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ایران انتقاد کرده است.

وزیر امور خارجه کانادا در بیانیه ای که روز شنبه (۹ ژوئن) منتشر کرد، می نویسد «ایران در آستانه انتخابات قرار دارد و حاکمان تهران برای سرکوب اراده جمعی و صداهای دموکراتیک مردم داخل کشور به هر شیوه ممکن قدم برداشته اند».

آقای برد در بخشی از بیانیه خود تاکید کرده است «ایران برای مشارکت ایرانیان مقیم کانادا در این انتخابات هیچ قدمی برنداشته است و این اقدام ثابت می کند که خود حکومت نیز این انتخابات را یک تبلیغ توخالی قلمداد می کند».

وزیر امور خارجه دولت محافظه کار یادآوری کرده است کانادا «هنوز هیچ پیشنهادی از جانب ایران در مورد انتخابات از نماینده حافظ منافع این کشور در کانادا دریافت نکرده است. ایران با وجودی که ۹ ماه برای برنامه ریزی برای این کار زمان داشته اما هیچ اقدامی به عمل نیاورده است و اتباع ایران مقیم کانادا را از خدمات (کنسولی) و نیز فرصت رای دادن محروم کرده است».

مقامات ایران پیش از این ادعا کرده بودند کانادا برای وجود صندوق رای و شرکت ایرانیان مقیم کانادا در این کشور همکاری نمی کند.

کاظم سجادی، مدیرکل امور ایرانیان خارج از کشور وزارت امور خارجه و رئیس ستاد انتخابات خارج از کشور روز ۲۸ مه گفته بود: «تلاش زیادی انجام شد تا تسهیلات برای حضور ایرانیان مقیم در این دوره از انتخابات فراهم شود، ولی متاسفانه دولت کانادا همکاری نکرد و نتوانستیم شعبات اخذ رای را در آنجا دایر کنیم.»

آقای سجادی در این باره گفته بود که دولت کانادا «نسبت به حقوق شهروندان ایرانی مقیم آن کشور بی‌اعتنا است"»

وزیر امور خارجه کانادا در ادامه بیانیه اش گفته است متاسفانه با توجه به جمعیت بزرگ جامعه ایرانیان مقیم کانادا، جای تعجبی نیست اگر انتخابات آتی نیز نمایشی و ساختگی باشد.

جان برد، وزیر امور خارجه کانادا افزوده است «کانادا دوشادوش میلیون ها ایرانی سرخورده و ناامید به حمایت خود از مردم ایران ادامه می دهد و با آن ها همکاری خواهد کرد و برای اعمال اصلاحات معنادار و برای احترام به حقوق اولیه ایرانیان به تلاش خود ادامه خواهد داد».

وی افزوده است «مدت های مدیدی است که ما امید خود به این حکومت سرکوبگر و پوچ را از دست داده ایم اما امید و ایمان خود به مردم ایران را از دست نداده ایم».
XS
SM
MD
LG