لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۰۵

۲۸روز تا انتخابات: تشدید تخریبها و حمایتها


در حالی که تا چهار روز دیگر شورای نگهبان صلاحیت نامزدهای ریاست جمهوری را تعیین و اعلام می کند، تخریب نامزد ها هردم افزایش می یابد.

میزان و شدت تخریب ها با اهمیت کاندیداها نسبت مستقیم دارد. تاکنون اکبر هاشمی رفسنجانی هدف شماره یک و اسفندیار رحیم مشایی هدف شماره دوی این تخریب ها هستند. هر چند که در حمایت از آنان نیز نامه ها و بیانیه هایی وجود دارد. نامه یکصد امضایی نمایندگان مجلس به شورای نگهبان برای رد صلاحیت هاشمی و مشایی یکی از بحث انگیز ترین این اقدام ها بوده است.

جلوگیری از برگزاری ستاد انتخاباتی هاشمی در رشت
سایت کلمه، در گزارشی که روز جمعه منتشر کرده از برگزار نشدن جلسه حامیان اکبر هاشمی رفسنجانی در رشت خبر داده است.

به نوشته کلمه روز پنج شنبه جلسه مقدماتی گروهی از جوانان اصلاح طلب متعلق به تشکل موسوم به «ستاد مردمی هاشمی رفسنجانی» توسط گروهی که کلمه آن ها را «گروه فشار» توصیف کرده، برگزار نشد.

کلمه می نویسد با آن که این جلسه پس از انجام مراحل قانونی با فرمانداری رشت قرار بود تشکیل شود اما مقام های قانونی رشت واکنشی به اقدام گروه های فشار نشان نداده اند.

مخالفان برگزاری تجمع جوانان اصلاح طلب، علت اقدام خود را فرا نرسیدن زمان تبلیغات رسمی توضیح داده اند. بنابر این گزارش جلوگیری از تشکیل این تجمع به طرزی توهین آمیز انجام گرفته است.

سن هاشمی و مخالفان:
در خطبه های جمعه:
احمد جنتی ،خطیب جمعه تهران، خطبه دوم نماز روز جمعه را به انتخابات ریاست جمهوری اختصاص داد. دبیر شورای نگهبان در مورد احراز صلاحیت کاندیدا ها گفت هیچیک از کاندیداها واجد همه صلاحیت ها نیستند و شورای نگهبان کسانی را که حداقل شروط را دارند به مردم معرفی می کند. او با برشمردن ویژگی های یک رئیس جمهور شایستگی، مدیر و مدبر بودن، اعتقاد به خرد جمعی و مشورت، و ایمان و تقوا داشتن را از جمله این خصوصیات دانست. به گفته او ملاک ایمان و تقوا،التزام به ولایت فقیه در حرف و در عمل و در سوابق فرد است.

بخشی از سخنان جنتی اشارات مستقیمی به نامزدی آقای رفسنجانی داشت. او با تاکید بر ساده زیست بودن رئیس جمهور، گفت رئیس جمهور باید ساده زیستی را از خودش شروع کند. کسی که شعار ساده زیستی می دهد اما ماشین بنز سوار می شود درد مردم را نمی فهمد.

در حالی که سعید جلیلی روز شنبه برای ثبت نام با اتومبیل پراید به ستاد انتخابات مراجعه کرده بود، هاشمی رفسنجانی با بنز شخصی خود آمده بود.

او همچنین تعیین موضع نسبت به فتنه و نهراسیدن از آمریکا و تابعیت از رهبر را از معیار های موثر در تعیین صلاحیت دانست.

علم الهدی: توانایی جسمانی شرط صلاحیت
به گزارش خبرگزاری مهر ، خطیب جمعه مشهد نیز در سخنان روزجمعه خود به امر بررسی صلاحیت ها پرداخت و در این باره توانایی جسمی و سن و سال کاندیداها را در بررسی تعیین صلاحیت ها موثر دانست. او گفت شورای نگهبان در بررسی توانایی های داوطلبان، توانایی جسمانی از نظر سن را مورد نظر قرار می دهد.

مخالفان و رقیبان هاشمی ۷۹ ساله، همواره بر سن و توانایی جسمی او به عنوان نقطه ضعفی عمده برای ریاست جمهوری تاکید کرده اند.

طایب : هاشمی خرد می شود
مهدی طائب، فرمانده قرارگاه فرهنگی عمار نیز از جمله کسانی ست که بر سن آقای رفسنجانی انگشت گذاشته است. او در نشست «نبرد حماسی در پیچ تاریخی» که در مدرسه علمیه معصومیه برگزار شد اگرچه هاشمی را مهره دشمن ندانست اما نامزدی هاشمی را به دلیل فشارهای خارجی دانست.

او همچنین به سن آقای هاشمی انتقاد کرد و گفت سن و سال برخی کاندیداها به ریاست جمهوری نمی خورد و اداره دولت با این سن وسال آدم را خرد می کند.

انحراف مشایی
رسول جعفریان دولت فعلی و حامیان آن را فرقه ای دانست که «بنای اخذ دین و عرضه آن را بر روحانیت و مرجعیت ندارند». او «رفتار دینی دولت را» تجربه ای دیگر در «کنار گذاشتن مرجعیت» شمرد و گفت «با توجه به گستره انحرافات احتمال قوی می‌رود که جریان مزبور با قدرت گرفتن مجدد تبدیل به یک فرقه منحرف شده و اساس تشیع و اسلام را تهدید کند».

اسفندیار رحیم مشایی که کاندیدای مورد حمایت احمدی نژاد برای ریاست جمهوری ست، همواره به عنوان عامل اصلی جریان موسوم به «انحراف» معرفی شده است.

درجهان مجازی: فیلتر شدن سایت های حامی دولت
ایرنا، خبرگزاری رسمی دولت، در خبر کوتاهی از فیلتر شدن چهار سایت حامی مشایی و دولت خبر داد. به گزارش ایرنا این سایت ها خبرهای مربوط به رحیم مشایی، کاندیدای حامیان دولت را در انتخابات ریاست جمهوری یازدهم پوشش می دادند.
در این خبر اشاره ای به نام این سایت ها نشده است

حمایت مجمع روحانیون مبارز از هاشمی
مجمع روحانیون مبارز روز جمعه با انتشار بیانیه ای، حمایت خود را از آیت الله هاشمی رفسنجانی اعلام کرد. به گزارش خبرگزاری کار ایران، ایلنا، این بیانیه با تأکید بر رأی مردم به عنوان پایه جمهوری اسلامی، و انتخابات به عنوان « قلب مردم سالاری»، ضمن دعوت از همه مردم به شرکت در انتخابات ریاست جمهوری، اولویت ها و مطالبات فعلی مردم را ایجاد امنیت، اصلاحات اساسی اقتصادی، بهبود معیشت مردم بویژه اقشار کم درآمد و محروم، برطرف کردن تهدید های خارجی، استقرار مدیریت خردگرا و کارآمد با مشارکت همه نیروها و ارتقای اخلاق و ادب و معنویت بویژه در میان مسئولان اعلام کرده است.

به نوشته این بیانیه «حضور آیت الله هاشمی رفسنجانی در صحنه فرصت مناسبی است برای دستیابی به آن چه بیان شد و عبور دادن کشور از شرایط کنونی با هماهنگی و هدایت مقام معظم رهبری».

بیانیه مجمع روحانیون مبارز ضمن تصریح بر محترم دانستن همه کاندیداها، از میان آنان اکبر هاشمی رفسنجانی را مناسب ترین و توانا ترین شخص برای برآوردن مطالبات کنونی کشور دانسته است.

این بیانیه از همه شخصیت های دینی و سایسی و اجتماعی و اقشار و اصناف گوناگون، از فرهنگیان و دانشگاهیان تا کارفرمایان و کارگران و کشاورزان خواسته است از او حمایت کنند.

واکنش به فشار برای رد صلاحیت هاشمی و مشایی
در مجلس:
یک نماینده مجلس از نامه یکصد نماینده مجلس به شورای نگهبان برای رد صلاحیت هاشمی و مشایی برای ریاست جمهوری انتقاد کرد. منصور حقیقت پور، عضو هیئت رئیسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس به خبرگزاری ایلنا گفت:«ما نمی توانیم به شورای نگهبان بگوییم این کار را بکنید و کار دیگر را نکنید. بهتر است نمایندگان سرجای خود بنشینند و کار خود را انجام دهند.»

او با اشاره به این که نمایندگان امضا کننده نامه گفته اند که هدفشان از این کار از جهت استصوابی بوده است گفت نمایندگان باید اجازه دهند که شورای نگهبان وظایف قانونی خودرا به دور از هیجانات انجام دهد.

او حضور هاشمی را در عرصه انتخابات مایه حداکثری شدن حضور مردم در پای صندوق های رای دانست و در عین حال اضافه کرد که تصور می کند شورای نگهبان از تخلفات احمدی نژاد و مشایی چشم پوشی نخواهد کرد. او همچنین پیش بینی کرد که اصولگرایان برای مقابله در برابر هاشمی بر روی یک کاندیدا اجماع خواهند کرد.

همچنین مسعود پزشکیان نماینده تبریز در مجلس نهم نامه علیه هاشمی را «کاری مضحک و کودکانه» خواند که به نظر او از نماینده مجلس بعید است. مسعود پزشکیان که خود از نامزدهای ریاست جمهوری ست به ایلنا گفت هنوز برای رفتن یا ماندن در صحنه انتخابات تصمیمی نگرفته است.

در صدا و سیما:
محجوب: از تخریب جلوگیری شود
روز پنجشنبه در برنامه دیروز، امروز، فردا که از صدا و سیمای جمهوری اسلامی پخش شد، علیرضا محجوب، عضو فراکسیون کارگری مجلس و دبیرکل خانه کارگر با اشاره به نامه برخی نمایندگان به شورای نگهبان ، جمع آوری امضای نمایندگان را در رد یا تایید نامزدها آغاز دعوا و تخریب دانست و از ناظران خواست مراقب این تخریب ها باشند.

محسن کوهکن نماینده دیگر مجلس نیز که در این برنامه حضور داشت از این نامه انتقاد کرد.
XS
SM
MD
LG