لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۰۰

بیانیه هاشمی: آبرو و اعتبارم را به دست می گیرم


روز یک شنبه اکبر هاشمی رفسنجانی با انتشار بیانیه ای به نخستین اقدام انتخاباتی خود دست زد. او به هنگام ثبت نام در نشست خبری شرکت نکرده و درباره شعار انتخاباتی اش گفته بود آن را بعدا اعلام می کند.

در بیانیه ای که خبرگزاری مهر متن کامل آن را منتشر کرده است، آقای رفسنجانی خطاب به مردم از دلایل تصمیم گیری اش برای حضور در انتخابات سخن گفته است. او توصیه های « ضمنی یا مستقیم برخی مراجع» و گروه های گوناگون دانشگاهیان، حوزه ها و امامان جمعه، احزاب و اصناف، هنرمندان و روشنفکران ، کارگران و کشاورزان و خانواده های شهدا را برای « تعیین سرنوشت کشور» در این «برهه حساس از تاریخ کشور» موجب «قرار دادن خود در معرض رای و نظر» مردم و عمل کردن به «وظیفه و تکلیف انقلابی و تاریخی» خود اعلام کرده است.

دادن «پاسخ قاطع به ادعای ناکارآمدی نظام» از طریق «ایجاد اعتماد» و گردآوردن همه سلیقه ها و طیف های درون نظام و مدیران با تجربه و دلسوز که بخشی از آنان با برخوردهای « تنگ نظرانه و افراطی» منزوی یا خانه نشین شده اند با تاکید بر اعتدال یکی دیگر از دلایل ورود وی به عرصه انتخابات ذکر شده است.

او در این بیانیه «اعتلای ایران اسلامی» و «تقویت مکتب اهل بیت» را بالاتر از توجه به «تعریف وتمجیدهای اختلاف برانگیز دشمنان دانا» و «تهدید و بداخلاقی و تخریب دوستان نادان» قرار داده است . هاشمی رفسنجانی در این بیانیه آورده است: «آبرو و اعتبارم را که در طول نیم قرن گذشته از انقلاب اسلامی و مردم گرفته‌ام، برای اسلام، انقلاب و مردم و اعتلای میهن به دست می‌گیرم و با تأکید بر اعتدال ...پا به میدانی ‌می گذارم که قبلاً در سال‌های پس از جنگ ۸ ساله حزب بعث علیه ایران که نتیجه آن ویرانی ۵ استان کشور و نابودی زیرساخت‌ها و امکانات بود، تجربه کرده بودم»

رفسنجانی در این بیانیه خواستار تلاش «همه ایرانیان با قومیت ها، زبان ها، مذاهب و ادیان و حتی سلایق مختلف سیاسی» شده و از مردم خواسته است با حضور در انتخابات «فصلی تازه در تاریخ معاصر ایران» رقم زنند.

بیانیه آقای هاشمی رفسنجانی در حالی منتشر می شود که هنوز شورای نگهبان صلاحیت نامزدها را تعیین نکرده است. همزمان با این بیانیه، حدود ۱۵۰ نماینده مجلس با انتشار بیانیه ای به مواضع آقای رفسنجانی به شدت اعتراض کرده اند
XS
SM
MD
LG