لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۲۱

قالیباف: بازگشت هاشمی میلیتاریسم است نه دمکراسی


محمد باقر قالیباف، شهردار تهران و فرمانده پیشین نیروی انتظامی که یکی از چهره های اصلی طیف اصولگرایان در انتخابات ریاست جمهوری ست، در دیدار با جمعی از مدیران رسانه های استانی و منطقه ای به پرسش های حاضران پاسخ گفت. او درباره ثبت نام کاندیداها در آخرین دقایق پایان مهلت، آن را اتفاق مهمی ندانست. اما تحلیل درباره آن را به تحلیل گران موکول کرد.

عضو ائتلاف پیشرفت ضمن سخنان تندی علیه هاشمی رفسنجانی آمدن هاشمی را به معنای افزایش هرچه بیشتر تنش ها و دوقطبی شدن جامعه بین محرومان و ثروتمندان دانست .او با انتقاد از دوران ریاست جمهوری آیت الله هاشمی رفسنجانی گفت باید آقای هاشمی در مناظره ها به مردم پاسخ دهد که در آن زمان چه کرده است.

قالیباف ورود رفسنجانی را بزرگ ترین ظلم به مردم و بازگشت به بیست سال پیش دانست.
محمد باقر قالیباف دربخش دیگری از سخنانش دولت اصلاحات را زاده دولت هاشمی دانست و آنچه را که «بداخلاقی ها و بدرفتاری های امروز» توصیف می کرد زاده دولت اصلاحات شمرد. او در این باره به بحث های اکبر گنجی در زمینه عالی جناب سرخ پوش به عنوان نمونه ای از این بداخلاقی ها اشاره کرد.

قالیباف با انتقاد از حمایت اصلاح طلبان از بازگشت هاشمی، آمدن او را به اردوگاه روسیه و به میلیتاریسم بیشتر شبیه دانست تا به اردوگاه غربی و دمکراسی که به گفته قالیباف هدفی ست که اصلاح طلبان دنبال می کنند.

قالیباف: مجوز تیراندازی و حضور نظامی در دانشگاه را من گرفتم
یک روز پیش از آن، روز چهارشنبه، آقای قالیباف در سخنانی در پایگاه بسیج برای اولین بار اعلام کرد که در جریان وقایع سال ۱۳۸۲ و به آتش کشیده شدن کوی دانشگاه و حوادث طرشت در جلسه شورای امنیت حضور می یابد و اعضای جلسه را تهدید می کند که «اگر کسی توی کوی بیاید و این کارها را بکند» به عنوان فرمانده نیروی انتظامی او را له خواهد کرد.

قالیباف اعلام کرد که در حوادث کوی دانشگاه تهران در ۱۸ تیر ۱۳۷۸ سوار بر موتور ۱۰۰۰ با چوب در کف خیابان بوده و مردم را کتک می زده است. قالیباف گفته است « آن جایی که لازم باشد بیاییم کف خیابان و چوب بزنیم جزو چوب زن ها هستیم. افتخار هم می کنیم».

او همچنین اظهار داشت که نویسنده نامه توهین و تهدید آمیز فرماندهان سپاه به آقای خاتمی او و یکی دیگر از فرماندهان سپاه بوده است.

در عین حال قالیباف تاکید کرد که تلاش کرده
است با تغییر کارمندان و مدیران شهرداری بدنه این نهاد را انقلابی کند.

او در بخش دیگری از سخنانش با تاکید بر این که فردی امنیتی است، گفت کلمه فتنه را اول بار خود او به کار برده است. و در همان زمان درعقل و دین و سیاسی بودن سران فتنه شک داشته است.
XS
SM
MD
LG