لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۱۷

قرارداد شرکت رنو با ایران؛ تولید ۳۰۰هزار خودروی «داستر» و «سیمبل»


 ایران و شرکت رنو فرانسه قرارداد همکاری امضا کردند
ایران و شرکت رنو فرانسه قرارداد همکاری امضا کردند

شرکت خودروسازی رنو برای تولید خودرو در ایران قرارداد سرمایه گذاری ۶۶۰ میلیون یورویی امضا کرد که تولید دو مدل «داستر» و «سیمبل» رنو در آن به عنوان هدف اعلام شده است.

خبرگزاری‌های داخلی ایران روز دوشنبه ۱۶ مرداد به نقل از رئیس سازمان گسترش و نوسازی ایران گزارش دادند که قرارداد سرمایه‌گذاری برای ساخت خودرو برای ساخت ۳۰۰ هزار دستگاه خودرو به امضا رسیده که سهم شرکت فرانسوی رنو در آن ۶۰ درصد است.

نگرانی ها درباره سرمایه گذاری در ایران

سرمایه گذاری رنو برای تولید خودرو در ایران در حالیست که ایالات متحده آمریکا حکومت ایران را حامی تروریسم دانسته و مخالف همکاری شرکت‌های بین‌المللی با آن است.

بهنام طالبلو، پژوهشگر در موسسه دفاع از دموکراسی پیشتر درباره واکنش احتمالی دولت ترامپ به قرارداد شرکت نفتی توتال با ایران، به صدای آمریکا گفته بود که چنین ین قراردادهایی این فرصت را به دولت پرزیدنت ترامپ می‌دهد تا با بهره گیری از آن، به دولت‌های همپیمان اروپایی و شرکت‌های آنها پیشینه ایران در حمایت از تروریسم را یاد آوری کند.

به گفته او، دولت آقای ترامپ همچنین می‌تواند به سابقه بد شرکای ایرانی در این قراردادها اشاره کند و پیامی را به شرکت‌های بین‌المللی در این زمینه بفرستد.

با وجود اینکه دولت ایران امیدوار بود بلافاصله پس از برجام و لغو تحریم‌ها، سرمایه‌گذاری‌های خارجی بسیاری در بخش‌های مختلف اقتصادی جذب کند، اما حساسیت‌های بین‌المللی به فعالیت‌های غیرهسته‌ای جمهوری اسلامی از جمله اقدامات سپاه پاسداران و حمایت از تروریسم موجب شده است که همکاری‌های اقتصادی با ایران از بیم مواجه شدن با تحریم‌های باقی مانده، به کندی صورت بگیرد.

تولید دو نوع رنو

منصور معظمی رئیس سازمان گسترش و نوسازی ایران که در مراسم امضای این قرارداد سخن می‌گفت، اعلام کرد که سهم سازمان گسترش و نوسازی صنایع در این قرارداد ۲۰ درصد و سهم شرکت پرتو نگین ناصح نیز ۲۰ درصد است.

به گفته او، این سرمایه‌گذاری در فاز نخست می‌تواند به طور مستقیم حدود سه هزار شغل ایجاد کند. آقای معظمی همچنین گفت: «سرمایه‌ گذاری برای تولید ۳۰۰ هزار دستگاه در نظر گرفته شده که بخشی از آن تا پایان سال آینده جهت ورود ۱۵۰ هزار دستگاه به بازار مدنظر قرار می‌گیرد و تا سال ۲۰۲۴ به سقف ۳۰۰ هزار دستگاه می‌رسد.»

بر اساس این قرارداد دو خودروی «داستر» و «سیمبل» به صورت مشارکتی در ایران ساخته خواهد شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG