لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۱۳

ایران در آستانه امضای بزرگترین قرارداد نفت و گاز بعد برجام؛ درباره قرارداد توتال فرانسه چه می‌دانیم


ایران بزرگترین قرارداد نفتی پس از رفع تحریم‌ها را با شرکت فرانسوی توتال و یک شرکت چینی امضا می‌کند.

خبرگزاری رویترز روز یکشنبه ۱۱ تیر گزارش داد که این قرارداد روز دوشنبه در مراسمی با حضور وزیر نفت ایران و مقامات ارشد توتال فرانسه، شرکت ملی نفت چین و پتروپارس ایران برای توسعه فاز ۱۱ میدان گازی پارس جنوبی در خلیج فارس امضا می‌شود.

براساس این قرارداد، شرکت فرانسوی توتال ۵۰.۱ درصد، شرکت ملی نفت چین ۳۰ درصد و شرکت پتروپارس ایران نیز ۱۹.۹ درصد سهام این پروژه پارس جنوبی را در اختیار خواهد داشت. ارزش این قرارداد حدود پنج میلیارد دلار اعلام شده است.

شرکت توتال فرانسه از نخستین شرکت‌هایی است که پس از توافق هسته‌ای و رفع تحریم‌ها برای سرمایه گذاری به ایران بازگشته است.

ایران در سالهای تحریم بخش اصلی توان صادرات گاز و نفت خود را از دست داده بود و خوشبین است با توافقات بعد از برجام بتواند توان صادراتی و درآمد نفت و گاز خود را افزایش بدهد.

مقام‌های نفتی جمهوری اسلامی پیشتر اعلام کرده بودند که تاسیسات نفت و گاز ایران برای نوسازی و توسعه به میلیاردها دلار سرمایه‌گذاری خارجی نیاز دارد. این در حالیست که باقی ماندن برخی تحریم‌های غیرهسته‌ای آمریکا در حوزه مبادلات ارزی، سرمایه‌گذاری در ایران را با دشواری مواجه کرده است.

از سوی دیگر، مخالفت نهادها و شخصیت های منتقد دولت با مدل جدید قراردادهای نفتی،که دولت برای تشویق سرمایه گذاران خارجی تنظیم کرده بود، ارائه مدل از قراردادها به مشتریان وزارت نفت را با تاخیر روبرو کرد.

حال دولت ایران امیدوار است که با امضای قراردادهایی نظیر قرارداد توتال زمینه ورود دیگر شرکت‌ها را فراهم سازد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG